The answer is 19.38
I hope i helped! Feel free to mark brainliest!
Answer:
Step-by-step explanation:

2x²+4x -16 = 2(x²+2x-8); factor 2
= 2(x+4)(x-2) ;factor the quadratic equation
4x²-16 = 4(x²-4) ; factor 4
=4(x²- 2²) ; rewrite 4 as 2²
= 4(x-2)(x+2); now use the difference of two squares a²-b²=(a-b)(a+b)
so now we have:
; simplify (x-2) from numerator and denominator
and 2/4 as 1/2

The answer is 72 and 73. When you add 72+73 it equals 145.
Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
Answer:
B. HOPE HIS HELPS
Step-by-step explanation: