1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
2 years ago
13

(n+8)+(n−12) Please help

Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]2 years ago
6 0

Answer:

=n+8+n+−12

=(n+n)+(8+−12)

=2n+−4

Answer:

=2n−4

= 2(n-2)

You might be interested in
Find the quotient and remainderbfor 52 ÷8
svet-max [94.6K]
52/8 = 6 remainder 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are exterior angles? Check all that apply.
Norma-Jean [14]

Answer:

f d a c

Step-by-step explanation:

i took this quix before i think

6 0
2 years ago
Downtown, 8 artists were painting a mural that was 86 feet long. If they split the canvas evenly,how much will each artist get t
marissa [1.9K]
You would want to divide the 86 feet by the 8 artist so you would do..
86 feet / 8 artists = 10.75 feet per artist

For the second part 10.75 would fall between 10 and 11

3 0
3 years ago
Let ​ f(x)=x^2+5x−8​. What is the average rate of change from x = 2 to x = 6?
Lena [83]
F(2)=4+10-8=6; f(6)=36+30-8=58. Average rate of change is (58-6)/(6-2)=52/4=13
7 0
3 years ago
What is the mean for the data shown in the dot plot? 4 5 6 10
RSB [31]

Answer:

Mean = 6.25

Step-by-step explanation:

Data values: 4, 5, 6, 10

Mean = (Sum of all values)/(Number of values)

Mean = (4 + 5 + 6 + 10)/4

Mean = 25/4

Mean = 6.25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Helpp
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 12 and their difference is 20. What is the smaller number?
    14·1 answer
  • Help me solve please
    8·1 answer
  • A coffee house sells a blended coffee that is made using a $6-per-pound grade and a $4.50 per-pound Grade. If 5 pounds of this b
    8·1 answer
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • What is the common difference of -10, -190, -390, -590
    14·1 answer
  • Hey guys I really need help
    11·2 answers
  • 42. What is the surface area if the length of the<br> edges of the pyramid are doubled?
    5·2 answers
  • .104 into a fraction<br>.75 into a fraction​
    12·1 answer
  • Please help! You don’t have to explain how you got the answer! Tysm.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!