1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
2 years ago
15

A regular hexagon has a perimeter of seventy-eight centimetres. Find the length of one of its sides.

Mathematics
2 answers:
Mamont248 [21]2 years ago
8 0
78/6 maybe which equals 13 sorry if its wrong
kramer2 years ago
3 0

Answer: 13 cm

Step-by-step explanation:

A hexagon has 6 sides

78/6 = 13

You might be interested in
Whoever helps gets brainlyess answer and it's worth 10 points :)
Anna71 [15]
Since he is using 3x more flower than the original, you would multiply the 2 tsp by 3 as well

6tsp is the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sharon has at most $25 to spend on her sister's birthday gift. She already bought a knitting machine for her, which cost $14.99.
Likurg_2 [28]

Answer:

$25 >= 14.99+2.75x

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Examine this system of linear<br> equations.<br> y – 3x=-2,<br> y = 4
Verdich [7]

Answer:

2, 4

Step-by-step explanation:

Ok so for this you have to substitute. y=4 so you put a 4 where the y is. This becomes

4 - 3x = -2 We can already rule out (2,2) and (4,2) Why? Because the y is not a 4. So it’s gonna be either (0,4) or (2,4). Now, we have to find x. We have to isolate it. You do this by subtracting 4 from both sides.

4 - 4 - 3x = -2 - 4 Now Simplify

-3x = -6 Why -6? Because you can’t subtract a positive from a negative so it becomes -2 + -4. Since they are both negatives, you just add them together, then put the negative sign.

Now divide -3 from both sides. Which becomes

x = 2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 4 shirts for $18.00 5 shirts for $21
ratelena [41]

5 shirts for $21

the 6 deal would be $4.25 for each shirt

4 deal would be $4.50 for each shirt

and the 5 deal is the cheapest because its $4.20 for each shirt

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
you buy 1.55 pounds of apples and 1.95 pounds of pears. Apples and pears sell for the same price per pound. The total​ cost, aft
Artemon [7]
Give me a second while I calculate my math
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Stanley McBride is employed by the True Blue company. The PPO annual premium is $7,058. His employer pays 70% of the total cost.
    8·2 answers
  • what is the equation of the line, in slope-intercept form, that goes through the point (-6,-4) with m=-1/2
    6·1 answer
  • How do you find the slope if a line of two points are given?
    13·2 answers
  • Find the 5th term of the sequence defined by the give rule. f(n) = n²+ 5. A step by step explanation with answer would be greatl
    12·1 answer
  • Get 46 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Find the value of in the triangle shown below<br> 53°<br> 2<br> 97°
    11·1 answer
  • I’m almost done with this
    5·2 answers
  • How many real roots does a quadratic equation have if the discriminant is 10
    9·1 answer
  • Reflect (2, -3) over the y-axis.
    9·1 answer
  • Help as soon as possible
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!