1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
2 years ago
7

the coach mixes 15 scoops of powder with 2 gallons of water to make a sports drink for his team how many scoops of powder does t

he coach need to mix with 10 gallons of water
Mathematics
2 answers:
Vinil7 [7]2 years ago
4 0

Answer:

75 scoops

Step-by-step explanation:

since 2 gallons=15 scoops

we divide 10 by 2=5 gallons

scoops=15x5=75

weqwewe [10]2 years ago
3 0

Answer:

your anwser is 75 cups

Step-by-step explanation:

You might be interested in
H + 7 = −7<br> h = Plz help im having truouble.
Natalija [7]
-14 because -14 + 7= -7
8 0
2 years ago
The local office supply store charges $0.08 per page to make photocopies. Lionel paid $20.00 for a set of copies. How many pages
Ivanshal [37]
Lionel had 250 pages copied

This is because 20/.08=250.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me ASAP
expeople1 [14]
Your equation would be:

<span>y=15*0.06^x</span>

7 0
3 years ago
Use the quadratic formula to solve the equation to the exact value or round to two decimal places.
lys-0071 [83]
First set everything to 0.
{x}^{2}  + x - 5
Giving you A= 1 , B= 1 and C= -5
Then input everything into the quadratic formula and either solve by hand or use a calculator.
Note exact values are found by hand, decimals are found using a calculator.

6 0
3 years ago
HELP ME I WILL GIVE BRAINLIEST
lozanna [386]

Answer: 42.0

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Michael breeds chickens and ducks. Last month, he sold 505050 chickens and 303030 ducks for \$550$550dollar sign, 550. This mont
    12·1 answer
  • For what value of x do the functions f(x)=−52x+4 and g(x)=−12x−4 have the same output?
    12·2 answers
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • Can someone help me plz
    6·2 answers
  • The price of a used textbook after a 35% markdown is $28.60. What was the original price?
    11·1 answer
  • This weekend Vanessa made 4 times as many batches as last weekend. She made a total of 25 batches for the two weekends. Determin
    15·1 answer
  • Ezra made cookies for a bake sale. He made 13 cookies in the shape of a dog and 54 cookies in other shapes. What is the probabil
    5·1 answer
  • What number is the opposite of 35?
    8·1 answer
  • Find the surface area of the prism ​
    9·1 answer
  • Translate the following sentence to an inequality. A number is no less than seven. n &gt; 7n &lt; 7n &gt;_ 7n _&lt; 7
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!