Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
Answer: In an ordinary year, if you were to count all the days in a calendar from January to December, you'd count 365 days. But approximately every four years, February has 29 days instead of 28. So, there are 366 days in the year. This is called a leap year.
Step-by-step explanation:
Answer:
Choice 1
Step-by-step explanation:
m^2 +n^2=13^2
m^2=13^2-n^2
n^2=13^2-m^2
Both m & n =(13 x sq rt 2)/2
To put it another way:
m=(sq rt 2)/2 x 13
n=(sq rt 2)/2 x 13
Answer:
Not possible
Step-by-step explanation:
if you simplify it becomes
-34 = 3
with no variables, its undifined