It would be 9/24 which can then be reduced to 3/8.
Answer:
7.20 dollars
Step-by-step explanation:
1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)
If price of 5/4 pound of turkey = $9
Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)
( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)
$9 / (5/4) = $7.2
One possible way:
-86+(4*12)=-38
-86 is the number where the diver is. 86 feet below the surface.
4*12 is the total number of feet he has ascended in 12 minutes.
Because he is ascending, so you add 4*12 (or 48) to -86.
The answer is -38, meaning he's 38 feet below the surface.
The diver is now 38 feet below the surface.
Hope this helps.
I think answer is A
Because slope=rise/run
Rise is 3
Run is 2
But it will be negative because of the direction of slope
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce