1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
2 years ago
10

Please solve the system of equations below thank you explain if u can

Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]2 years ago
7 0
First let’s try to cancel out the x
5x + -5x = 0
Add the y and the numbers together
-3y + -2y = -5y
26 + -16 = 10
-5y = 10
y = -2
Use y=-2 in one of the equations
-3(-2) + 5x = 26
6 + 5x = 26
5x = 20
X = 4

So
Y= -2
X= 4

https://mathsmadeeasy.co.uk/gcse-maths-revision/simultaneous-equations-gcse-maths-revision/

Check this link out for more help!
You might be interested in
Can someone help please!! i’ll give brainliest
vladimir1956 [14]

Answer: f (-2 -5) f (1 4)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
DochEvi [55]

Answer: if you divide 15.55 by 5 the unit price is $3.11

8 0
3 years ago
Which of the following is not a triangle congruence theorem?<br><br> A) ASA<br> B) AAS<br> C) SSA
serg [7]
Don't listen to them asa is a very real thing! It's the angle side angle!! It would be C! Ssa! That doesn't exist!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A runner runs 8 miles in 92 minutes. What is the runner’s unit rate?
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

Step-by-step explanation yo candice just died today

7 0
2 years ago
(b)Newton has bought 12 dozen copies in Rs 4320. His expenditure to bring the copies
Alexeev081 [22]

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

4320 - 288 = 4032

4032/12 =336 per copies

So, he sold them in 5760

5760 - 4032 = 1728

(1728/5760)*100 = 30%

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Match the unknown angle majors scroll over each angle for a clear image​
    14·1 answer
  • What's the formula for #27?
    8·2 answers
  • Classify the following number as rational or irrational 8\5,pi,0,1,4.466...,-6,2
    6·1 answer
  • Billy is helping to make pizzas for a school function. He's made 25 pizzas so far. His principal asked him to make at least 30 p
    12·1 answer
  • Dude i have 15 mins to finish this so pls help me
    14·1 answer
  • The equivalent rational number of 5 by 15 is
    14·1 answer
  • The area of the triangle below is 9/32 square centimeters. What is the length of the base? Express your answer as a fraction in
    7·1 answer
  • Johnathan bought 1 3/4 pounds of
    11·1 answer
  • A total of 14 guest attended a birthday party. Three friends stayed after the party to help clean up. How many left when the par
    14·1 answer
  • Nancy spends 1/3 of her monthly salary on rent, 0.1 on her car payment, 1/12 on food, and 20% on the bills. She has $680 left fo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!