1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
9

You borrowed $25 from your mom to buy close a week later you repaid her $13 write an expression to show how much money you owe

Mathematics
1 answer:
Sav [38]3 years ago
5 0
If you subtract 13 from 25 you will get your answer which is 12
You might be interested in
What theorem or postulate can be used to justify that two triangles are congruent
kicyunya [14]
You can use the ASA postulate which means angle side angle. if 2 angles and the including side are congruent to the corresponding parts of another triangle then the triangles are congruent. hope that helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who can Help???
rosijanka [135]









I'm not the best at writing, but I can try. so here's an idea:you can have as your scenario something like "On a vase shaped like a rectangular prism is a flower. Knowing that the stem of the flower is the diagonal of the prism, the diagonal of the base is 18 and the sinus of the angle between the stem and the diagonal(of the base) is 4/5, find the stem's length and the height of the vase"
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. Nathan buys packages of bacon. This chart shows the numbers of
likoan [24]

Answer:

A  The data is proportional and the unit rate per package is $8   This is because y= 8x

Step-by-step explanation:

/y relationship is no of packages = 1                                                                          x/ = total cost to ship = 8    = 8/1  = 16/2 = 24/3 = 32/4 means they are all proportional to 8/1 = 8    y = 8x  see graph attached  

6 0
3 years ago
Graph the function y=4(x-3)^2
bagirrra123 [75]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the following statements are true? check all that apply.
    11·1 answer
  • Which type of letters are used to name points?​
    12·1 answer
  • An island has some portion submerged in water. Point A on the island is at negative 7 over 3 feet from the surface of the sea. P
    14·1 answer
  • A factory can produce small wheels for the mousetrap cars at a rate of 18,000 wheels in 3 hours .What is the unit rate per hour?
    10·2 answers
  • Please help ASAP!! I'm in. a google meet rn and need to prove I got this question right
    5·1 answer
  • 5 yards minus 4 feet = ?
    8·1 answer
  • What is the final step in solving the inequality –2(5 – 4x) < 6x – 4? x < –3 x > –3 x < 3 x > 3
    9·1 answer
  • Multiply. (3 - 4i)(5 + 2i)
    10·1 answer
  • If Anna's test grades are 66, 90, and 99, what is her test average?
    5·2 answers
  • A square's area is 3 times its perimeter. Find the dimensions of the square.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!