The answers are B and D hope this helps.
Answer:
<D = 100
<E =30
<F =50
Step-by-step explanation
Given that triangles triangle ABC and triangle DEF are similar, this means that their angles are congruent i.e
<A = <D
<B = <E
<C = <F
Given
<A = 100 then <D = 100
<B = 30°, then <E = 30°
To get <F, we will use the expression
<D+<E+<F = 180 (sum of angles in a triangle is 180°)
100+30+<F = 180
130+<F = 180
<F = 180-130
<F = 50°
Hence the measure of <F is 50°
Answer:
B
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
Here m = - 2 and c = - 2 , then
y = - 2x - 2 ← is the equation of the line
To find the x- intercept let y = 0 in the equation and solve for x , that is
- 2x - 2 = 0 ( add 2 to both sides )
- 2x = 2 ( divide both sides by - 2 )
x = - 1
The x- intercept is - 1 → B
Answer:
Step-by-step explanation:
3.48/24= 14.54 cents/ oz
6.49/48= 13.52 cents/oz
1.)
6% of 38
1% of 38 = 3.8 ( you just move the decimal placement over by one.
1% * 6 = 6%
3.8 * 6 = 6%
3.8 * 6 = 22.8
6% =22.8
2.)
5% of 90
90/5 = 5%
90/5 = 18
18 = 5%
3.)
15/5 = 9/x
15/5 = 3
3 = 9/x
(nine divided by ? is three?....3!)
3 = 9/x(3)
3 = 9/3
3 = 3
x = 3
4.)
1/12 = .8/x
Multiply each side by ten.
1/12 * 10 = 5/6
.8/x * 10 = 8/x
5/6 = 8/x
Cross Multiply (switch the second numbers around)
5x = 6*8
Simplify
5x = 48
Divide both sides by 5 to get x by itself
5x/5 = x
48/5 = 9.6
*Whoo last problem lol*
5.)
A three liter bottle costs $2.97 what is the unit rate.
Well the unit is the object we're talking about, in this case a liter bottle.
The unit rate is how much it costs or is per unit.
Now that that's out of the way...
3L = 2.97
Like the other problems we want to get x by itself, so we'll divide by three)
3L/3 = L
2.97/3 = .99
L = .99
The Unit Rate is $0.99 per liter bottle.
Hope this helped :)