B X Intercpt and the y intercep
Answer:
.003508 kg of copper
Step-by-step explanation:
1000 grams = 1 kg
3.508 g/1000 g = .003508 kg
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
x^2 -2x = 4x+1
2x^2 +12x = 0
9x^2 +6x -3=0
Step-by-step explanation:
A quadratic equation has the highest power of x being squared
x^2 -2x = 4x+1
2x^2 +12x = 0
9x^2 +6x -3=0
These are all quadratic equations
Answer:
Step-by-step explanation:
The only thing you need to watch carefully is the divisor which in this case is x - 3. The divisor, in synthetic division, is the number that will make the binomial go to 0.
x - 3 =0
x = 3
So the divisor is 3.
3 || 2 4 -35 15
6 30 -15
======================
2 10 -5 0
So the quotient is
2x^2 + 10x - 5 with no remainder