1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
1 year ago
6

Which of these lines is perpendicular to the line y = 3x + 2?

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]1 year ago
7 0

we conclude that the perpendicular line to y = 3x + 2 is the one in option C.

y = (-1/3)*x + 4

<h3>Which of these lines is perpendicular to the line y = 3x + 2?</h3>

We know that two lines are perpendicular if and only if the slope of one of the lines is equal to the opposite of the inverse of the slope of the other line.

The line equation is:

y = a*x + b

Where a is the slope.

In our case:

y = 3*x + 2

The slope is 3.

Then a line perpendicular to the above one, must have a slope of -(1/3). By looking at the options, we can see that the only one with that slope is the one in option C, which is:

y = (-1/3)*x + 4

So we conclude that the correct option is C.

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

You might be interested in
A flagpole casts a shadow that is 85 feet long. Paul is 6 feet tall, and while standing next to the flagpole, casts a shadow tha
hammer [34]

Answer:

51m

Step-by-step explanation:

-Paul is 6ft, and has a 10ft shadow. The pole has a 85ft shadow:

-Using ratios:

\frac{Height\ of \ object}{Height\ of \  shadow}

Let h be the height of the flagpole:

=>\frac{6}{10}=\frac{h}{85}\\\\h=\frac{6\times 85}{10}\\\\h=51

Hence, the height of the pole is 51m

6 0
3 years ago
A.) write an equation in slope intercept form for the total cost of any number of tickets at 7 tickets for $5.
marta [7]
Slope intercept form is y = mx + b

7 tickets for $5 means that 1 ticket costs 5/7 dollars

So for part a, the slope intercept form would be:

y = \frac{5}{7}x

where x is the number of tickets, and y is the price.

For part b)

The slope intercept form is:
y = 25x

where x is the number of all you can ride wristbands you buy, and y is the total price.
3 0
3 years ago
What is 400 turned into a decimal??
kompoz [17]
This is invisible math but a whole bumber cant be converted to a decimal because if you were to see the whoole thing it would be 400.0
3 0
3 years ago
A small bottle of lemonade is half the size of a large bottle. The small bottle costs 80p and the large bottle costs £1.50. Amir
Leni [432]

80p = 80 cents

£1.50 = $1.50.

(changing the signs, that's it)

So if a small bottle is half the size of a large bottle, and is 80 cents.

Amir buys 4 bottles, so 0.80 * 4 = 320 = $3.20.

Now 4 small bottles is the same as 2 large ones, so if he bought 2 large bottles: $1.50 * 2 = $3.00.

$3.20 - $3.00 = 0.20 cents.

Amir would've saved 0.20

P.S. What is "p" in European money

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
it is 3 kilometers from Linda's house to the nearest mailbox. How far is it in meters? Be sure to include the correct unit in yo
tester [92]

Answer:

1km=1000m... thats basically the answer so the nearest mail box is <u>3000M</u>

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 3.7 yd=how many meters!
    10·1 answer
  • Plz help me do this math problem
    7·2 answers
  • What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
    6·1 answer
  • In the healthy handwashing survey conducted by Bradley Corporation, a study was found that 64% of adult Americans operate the fl
    11·1 answer
  • Write a sequence that has four geometric means between 31 and –23,540,625.
    11·2 answers
  • At what rate of interest would rs 1800 amount to rs 2500 in 2 years
    15·1 answer
  • Used DVDs are on sale for a price of 5 for $20. At that price, how much will is cost to buy 12 used DVDs?
    12·2 answers
  • Please help me, due soon ​
    8·2 answers
  • Alarger number is 2 more than 4 times a smaller number. The larger number is also 8 more than 2 times the smaller number. 4x+2 y
    5·1 answer
  • A company that manufactures hiking boots produces 100 pairs of boots each day. The total daily production costs are $9,400, whic
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!