1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
3 years ago
13

The value of x is 4 times the value of y.how to writ that in math

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
3 0
I’m not exactly sure what you mean by “write it in math,” however I can tell you what I think.
4y=x
(It says that x is 4 times the value of y which means that y times 4 is x.)
You might be interested in
A certain solution of salt water is 10% salt and weighs 50 pounds. more salt must be added to produce a solution that is 25% sal
Semenov [28]

Answer

7.5 pounds

Step-by-step explanation:

Since adding x grams of salt will bring th percentage of the salt to 25

Hence. 10% of the 50 gram gives. 5 gram initial salt before it is added.

5+ x/ 50 * 100= 25/

5+x /50 = 0.25

5+x = 12.5

X= 12.5- 5

X= 7.5pounds

8 0
3 years ago
Solve the problem.
Snezhnost [94]

The total cost for plumber number 1 expressed as a function of x is

c1(x)=45x+90

That is, the charge per hour times the number of hours plus the fixed charge for a visit.

Using the same pattern, write the function for the second plumber. Then set the two functions equal to each other and solve for

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following system of equations graphically. Click on the graph until the correct solution of the system appears.
kodGreya [7K]

Answer:

The first picture

Step-by-step explanation:

Its the only one that has the line x=1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me I need help please help me please help
marta [7]

Answer: just graph these two equations

option a: y = 5x + 10

option b: y = 7.5x

and then tell at what number of event would having a card and not having a card is cheaper.

Step-by-step explanation:

the initial cost, $10, is your b value for the equation y = mx + b so yo would start here on the y axis. but for the second option you start at zero since you don't have a b value

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the number name of 3,68,503 please tell me​
Morgarella [4.7K]
That’s not a real number
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Me.Webster is buying carpet for n exercise room in his basement. The room will have an area of 230 square ft. The width of the r
    8·1 answer
  • 2*1*2*1*4*3*9*6=?<br><br><br><br> Plzzzzz help
    8·2 answers
  • Match the number with its opposite. Match Term Definition 9.2 A) 2.9 −2.9 B) −4.1 −1.4 C) −9.2 4.1 D) 1.4
    15·1 answer
  • Modern cities are often designed in a grid pattern that aligns with north/south and east/west directions. In the city of Newtoni
    7·1 answer
  • Solve the equation for a.<br> K=4a+9ab
    7·1 answer
  • Please help me ill give out brainliest please don’t answer if you don’t know
    9·1 answer
  • The radius of a baseball is about 9.25 inches. The radius of the Basketball is 9.55 inches. What is the
    12·1 answer
  • For the linear function(straight line) y = 7x - 3,ar function(straight line) y = 7x - 3,
    11·2 answers
  • 1.2 x + 4.6 &gt; 54.6 − 0.8 x
    10·2 answers
  • Stella buys 5 pineapples for $4.50. How much would she pay if she bought 7 pineapples? (hint: find the unit rate first then mult
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!