1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
1 year ago
13

In a survey of 3400 people asked about their ice cream preference, 1600 enjoyed chocolate, 1250 enjoyedvanilla, 1700 enjoyed min

t, 700 enjoyed mint and chocolate, 500 enjoyed mint and a vanilla, 600 had achocolate and vanilla, and 200 enjoyed mint, chocolate, and vanilla.a. How many people enjoyed vanilla, but not chocolate or mint? b.How many people did not enjoy chocolate, vanilla, or mint?
Mathematics
1 answer:
velikii [3]1 year ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

To understand the situations we must do a Venn diagram:

The total of people asked is 3400. Then,

a) For People who enjoyed vanilla but not chocolate or mint, seeing the diagram of Venn, we can deduce the equations:

undefined

b) For people who did not enjoy chocolate, vanilla or mint:

undefined

You might be interested in
I NEED HELP PLEASE THANKS
Simora [160]

Answer:

D. Reflect across the x-axis, then shift 4 units up

Step-by-step explanation:

In this case, reflecting across the x-axis just means going 4 units down. To go back up, go 4 units up.

8 0
2 years ago
Given the following formula, solve for v.<br> s = 1/2a^2v + c
weeeeeb [17]

Since there is no initial condition, the exact value of v cannot be determined, but you can set the equation up for a general evaluation of the situation.

s = 1/2a^2*v+c

First you need to subtract c from both sides to get

s-c = 1/2a^2*v

then you can just divide both sides by 1/2a^2 to get v

(2(s-c))/a^2=v

when dividing a fraction, such as 1/2, make sure to keep in mind that you're really multiplying the flipped version, so that dividing by 1/2 means multiplying by 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two angles are vertical. One angle is by degrees and the other angle
Liono4ka [1.6K]

Answer:

Supplementary angles are two angles whose measures add up to 180 degrees. ... Supplementary angles are two angles whose measures add up to 180° . The two angles of a linear pair , like ∠1 and ∠2 in the figure below, are ... If the measure of the angle is twice the measure of the other, find the measure of each angle.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for X: 3х + 4 = 9x + 3 ​
AleksandrR [38]

Answer:

x=1/6

Step-by-step explanation:

The steps are in the picture below

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Of the 350 seniors at Westside High School, 1/25 plan to attend junior college in the fall. Which represents the part of seniors
    14·2 answers
  • Given that R is equidistant from U and S, what can you conclude about angles UTR and STR?
    8·2 answers
  • fiona needs to choose a five-character passord with a combination of three letters and the even numbers 0,2,4,6,or 8 if she uses
    6·1 answer
  • What is 15 times 15 because I do not know
    10·2 answers
  • A retail store is offering a 20 percent discount on its electronics. What is the original price of an item that a customer buys
    7·2 answers
  • a biologist counted 10,000 migrating monarch butterflies. how do you express 10,000 as a power of 10​
    15·2 answers
  • Corinne is making a juice drink from pineapple juice and orange juice
    15·2 answers
  • X^2+2x+8=0, Find x?aaaaaaa
    9·1 answer
  • The tree diagram represents an
    7·2 answers
  • Is TAG BAG? IF so, identif th similarity postulate or theorem that applies
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!