1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
1 year ago
7

PLAYSTOP6The volume of the solid iscubic feet. Use the formula V = Bh. All angles are 90°.9 ft.6 ft.ft.3 ft.2 ft.2ft.

Mathematics
1 answer:
ira [324]1 year ago
3 0

Volumen of A Solid

Given a solid with a shape of a constant base B and height H, the volume is:

V = BH

The height of the solid is 1 1/4 ft. We need to calculate the area of the base.

The base consists of a larger rectangle from which has been taken a smaller rectangle.

The larger rectangle has dimensions of 9 ft by 6 ft, thus its area is:

A1 = 9 ft * 6 ft = 54 square ft

The smaller rectangle has dimensions of 2 1/2 ft by 4 ft.

The second dimension was calculated as the difference between 9 ft and 2 ft plus 3 ft. (9 ft - 3 ft - 2 ft = 4 ft).

The area of the smaller rectangle is:

A2 = 2 1/2 * 4

The mixed fraction 2 1/2 is converted to improper fraction:

2 1/2 = 2 + 1/2 = 5/2

Thus, the area is:

A2 = 5/2 * 4

A2 = 10 square feet

The area of the base is A1 - A2 = 54 square feet - 10 square feet = 44 square feet

B = 44 square feet.

Now for the volume:

V = 44 square feet * 1 1/4 feet

Again the mixed fraction is converted to a single fraction:

1 1/4 = 1 + 1/4 = 5/4

V = 44 square feet * 5/4 feet

V = 55 cubic feet

You might be interested in
I need help ASAP please
pychu [463]

Answer:

The answers are: a, c, d, e

Step-by-step explanation:

I hope this helps

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ron started the day with a score of +12.
Naily [24]

+ 12 - 4 + 3 - 15

= 12 + 3 - 4 - 15

=     15   -   19

= - 4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
crystal is picking blueberries.so far,she has filled 2/3 of her basket,and the blueberries weigh 3/4pound .the equation 2/3w=3/4
vesna_86 [32]
In order to do this, we multiply both sides be the amount that would make the left side equal to 1.  This number is the reciprocal of the fraction, so we multiply both sides by 3/2.  This is equal to:

w = 9/8

So, the blueberries in crystal's basket will weigh 9/8 pounds when it is full.
7 0
3 years ago
Suppose it is now 4:00 PM. What time will it be in 245 hours? Label your answer AM or PM.
MissTica
It will be 9 pm in 245 hours
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You prepare 10 scoops of dog food for 5 dogs, and prepare 16 scoops of dog food for 8 dogs. What
Svetllana [295]

Answer:

<em>12 scoops of dog food are needed for 6 dogs,</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

The number of scoops of dog foods and the number of dogs are proportional variables.

We are given that 10 scoops of dog foods are used for 5 dogs. This gives a proportion of 10/5=2 scoops per dog.

We also know that 16 scoops are used for 8 dogs. The proportion is also 16/8=2 scoops per dog.

Thus, the constant of proportionality is 2.

For 6 dogs, you need to prepare 2*6 = 12 scoops of dog food.

12 scoops of dog food are needed for 6 dogs,

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suzanna wants to measure a board,but she dosent have a rulet to measure with. However, she does have several copies of a book th
    8·1 answer
  • Find the standard form of the equation of the parabola with a focus at (-2, 0) and a directrix at x = 2.
    9·1 answer
  • Write the polynomial in standard form 4g – g3 + 3g2 – 2
    9·2 answers
  • MATH HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLEASE reposting cause no one answered them
    15·1 answer
  • Greta has watched 30 minutes of a movie. This is 20%<br>of the entire movie. How long is the movie?​
    12·1 answer
  • After paying $5.67 for a pizza, Mike has $31.84. With how much money did he
    14·1 answer
  • 5,9,4,5,7,1,3,6<br> What is the median?<br><br> A. 8<br> B. 1<br> C..5<br> D. 4.
    7·1 answer
  • BRAINLEST+THANKS!!<br> Thank uu
    10·2 answers
  • A 24-ounce box of cornflakes costs $3.12. What is the unit rate?
    6·1 answer
  • Find CD.<br> A) 5<br> B) 28<br> C) 56<br> D) 96
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!