1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
11

8x + 1" alt=" {16x}^{2} + 8x + 1" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
1 answer:
Musya8 [376]3 years ago
4 0
{16x}^{2} + 8x + 1 = (4x + 1)(4x + 1) = (4x + 1)^2
You might be interested in
Completely factor the polynomial. 12x2 + 2x - 4
Vesna [10]
Happy holidays!!!!;)

3 0
3 years ago
What is 8y=23+3x divided by 8?
arsen [322]
8y = 23 + 3x divided by 8: divide ALL numbers by 8
8y/8 is y
23/8 is 23/8
3x/8 is 3/8x
Therefore, the answer would be;
y = 23/8 + 3/8x, which is the same as y = 3/8x + 23/8
6 0
3 years ago
Bill brought 8 shirts, 6 pairs of shorts and 3 pairs of shoes to camp. How many different outfits consisting of a shirt, a pair
Ilya [14]
144 outfits, I believe.

8 X 6 X 3= 144
3 0
3 years ago
find the value of 10 times the square root of 2 over the square root of 5.. a. 2 b. 2 times the square root of 5. c. 2 the squar
Marizza181 [45]
\dfrac{10\sqrt2}{\sqrt5}=\dfrac{10\sqrt2\cdot\sqrt5}{\sqrt5\cdot\sqrt5}=\dfrac{10\sqrt{2\cdot5}}{5}=\boxed{2\sqrt{10}}\to\fbox{c.}
6 0
3 years ago
12c - 4 = 14c - 10<br><br> c = ?<br><br> !!!
Sergio [31]
The answer to this question is c=3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Honestly just use this question for points
    9·2 answers
  • HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIST!!What is a statistical question and what is it’s purpose? Be sure to include the 3 characteristics
    7·1 answer
  • Bonita is painting walls. Each wall is the same area and requires 2/5 gallon of paint.
    15·1 answer
  • If G(x)=5x^2-8x, find g(a)
    9·1 answer
  • Pls help if you know the answer <br> ​
    13·1 answer
  • Tina has been dieting for a total of 13 weeks. She lost 3 pounds on the first week of her diet, but gained back a pound on the s
    7·1 answer
  • What is the negative square root of 64/4?
    6·1 answer
  • Please help i seriously need it it’s due today
    11·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • How many 10ths equivalent to 3/5
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!