1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novay_Z [31]
3 years ago
11

What type of number is 9 1/2?

Mathematics
2 answers:
mamaluj [8]3 years ago
7 0
9 and 1/2 is a mixed number
makvit [3.9K]3 years ago
3 0

It is a mixed number because it is 9 and a half


You might be interested in
Which store has the larger median value?
Elan Coil [88]
The store with the larger numbers
6 0
2 years ago
So, how do owls live. Like I need a serious explanation food,water,sleeping,predators,prey. Or give me all you know. But somethi
pashok25 [27]

<span>Owls are found in many different habitats, such as deserts, forests, prairies and even the Arctic tundra. They nest in trees, in holes in the ground, in barns, and in caves. And while many other birds migrate to warmer places during the winter, most owls do not. They live in the same place all year round.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plzzzzzz........
Tanya [424]

Answer:

Step 1

Step-by-step explanation:

You should isolate the variable, not try to get rid of it. Also, you have to divide both sides by the same number or variable(can't divide one side by a and the other side by 7- it has to be the same).

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a deli sells a sandwich spread for 6.40 per pound. how much do you have to pay for 24 ounces of the spread
rjkz [21]
In the given question the most important part is convert ounce to pound and then the problem becomes easy. We already know
1 ounce = 0.0625 pounds
Then
24 ounce = 0.0625 * 24 pounds
                 = 1.5 pounds
Now let us focus on the problem in hand and the information's that are already given in the question.
The cost per pound of the sandwich sold by Deli = 6.40
Then
The cost of 1.5 pound of sandwich sold by Deli = 6.40 * 1.5
                                                                             = 9.60
So the cost of 24 ounces of spread is 9.60.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
!!!! I NEED HELP RIGHT NOW ITS DUE IM 5 MINUTES !!!!
kiruha [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

A = h(a+b)/2 for h

2A = h(a + b)

h(a+b) = 2A

h = 2A/(a+b)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with perfect square! 40 points
    6·2 answers
  • I am lost on "Graph y&lt; -3|x-1| please help!
    9·1 answer
  • Please help, very confused!
    12·1 answer
  • What is the volume of the triangular prism shown below?
    6·1 answer
  • What is the surface area of this triangular prism
    13·1 answer
  • Find the value of z.
    8·1 answer
  • The LCM of 13 and 9
    10·1 answer
  • What is the answer to this, there were 22869 children, 49563 men, and 2872 more women than men at the fair. How many people were
    8·1 answer
  • What is the zero of the linear function graphed below ? (0,5) (2,-5)
    11·1 answer
  • Which statement is true about the function f(x) = -√-x?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!