Answer: 195
Step-by-step explanation:
Cost per student = $4
Total number who attended = n
The cost of the total of student who attended will be cost per student multiplied by the total number of students, that is
Total cos = 4n
Since, they are to pay $140 , for publicity, then the total cost becomes
T = 4n - 140
From the last statement
4n - 140 ≥ 640
4n ≥ 640 + 140
4n ≥780
n ≥ 780/4
n ≥ 195
That means at least 195 students must attend if the science club is to earn at least $ 640
Answer:
The following equation is not a circle, but a hyperbola, because you have 4y, but no y^2
Step-by-step explanation:
Please mark for Brainliest!! :D Thanks!!
For more questions or more information, please comment below!
Answer:
$0.66 per cup
Step-by-step explanation:
There are 8 cups in 2 quarts, so 5.28/8 is $0.66 per cup.
Answer:
idk my points now
Step-by-step explanation:
Let's solve your system by substitution.
2x−2y=−4;2x+y=11
Rewrite equations:
2x+y=11;2x−2y=−4
Step: Solve2x+y=11for y:
2x+y=11
2x+y+−2x=11+−2x(Add -2x to both sides)
y=−2x+11
Step: Substitute−2x+11foryin2x−2y=−4:
2x−2y=−4
2x−2(−2x+11)=−4
6x−22=−4(Simplify both sides of the equation)
6x−22+22=−4+22(Add 22 to both sides)
6x=18
6x/6 = 18/6
(Divide both sides by 6)
x=3
Step: Substitute3forxiny=−2x+11:
y=−2x+11
y=(−2)(3)+11
y=5(Simplify both sides of the equation)
Answer:
x=3 and y=5