1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
12

Today I ran into a problem. I need to figure out 36% of 125 but it's hard please help

Mathematics
2 answers:
Mamont248 [21]3 years ago
8 0
36%=36/100=9/25

36% of 125=9/25*125=45 :)
Levart [38]3 years ago
3 0
.36 x 125 = 45. hope his helpsssss :)
You might be interested in
Which two-dimensional figure could be a cross section of a rectangular pyramid that has been intersected by a plane perpendicula
DanielleElmas [232]
The choices are found elsewhere and the figures would be:
a. rectangleb. trianglec. squared. trapezoid
From the choices, the answer would be option B. A triangle figure would be the cross section when <span>a rectangular pyramid that has been intersected by a plane perpendicular to its base and through</span>its vertex.
7 0
3 years ago
Petra jogs 4 miles in 36 minutes. At this rate, how long would it take her to jog 11 <br> miles.
Nataly [62]

Answer:

it would take 99 minutes

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Fiona Follies is a small bakery that sells cupcakes and muffins. A cupcake sells for $3 and a muffin sells for $2. When all rela
Elan Coil [88]

Note that fiona cannot sell decimal number of cupcakes or muffins. That's why the options A and D are false.

Consider all remaining options:

B. 40 cupcakes and 80 muffins will cost $(40·3+80·2)=$(120+160)=$280, but Fiona Follies sold at least $300 worth of cupcakes and muffins. Thus, this option is false.

C. 60 cupcakes and 70 muffins will cost $(60·3+70·2)=$(180+140)=$320. Now consider expenses. $(60·0.75+70·0.5)=$(45+35)=$80. This option is true.

E.  80 cupcakes and 80 muffins will cost $(80·3+80·2)=$(240+160)=$400. Now consider expenses. $(80·0.75+80·0.5)=$(60+40)=$100 (exactly $100). This option is true.

Answer: correct options are C and E.

4 0
3 years ago
A school custodian waxed a gymnasium floor that measured 20 feet by 20 feet. How many square feet did she have to wax?
stealth61 [152]
A school custodian waxed a gymnasium floor that measured 20 feet by 20 feet. How many square feet did she have to wax?

If it's 20 feet * 20 feet = to
400 sq.ft

Hope this helps!
6 0
3 years ago
If you’re running in a race and you pass the person in second place, what place are you in? I'm running out of things to say!!
Mariulka [41]

Answer: 2nd place

Step-by-step explanation: you were in 3rd place and you passed the person in 2nd now making your placement 2nd and the other persons 3rd

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure in degrees of angle R?
    6·1 answer
  • Plz help with math!!!
    8·1 answer
  • A (-7,1)<br> B (7,1)<br> C (-7,-1)<br> D (7,-1)
    6·1 answer
  • What is the algebraic expression for the quotient of 39 and x
    5·1 answer
  • Complete the following equation using &lt;, &gt;, or = 3.20 ___ 3.02
    13·2 answers
  • What is the measure of RS—?
    12·1 answer
  • In CAT entrance examination paper there are 3 sections, each containing 5 questions. A candidate has to solve 5,
    13·1 answer
  • Factor 2x2 - 10x + 8 completely.
    6·1 answer
  • When adding two negative numbers,<br> the absolute value of the numbers and keep the negative sign.
    11·1 answer
  • What would be the distance traveled if you traveled 48 mph for 6 1/2 hours
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!