1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
11

The local fish market sells both salmon and tuna for $5.35 per pound. If you buy 3.4 pounds of tuna and 2.7 pounds of salmon, wh

at will you be charged?
A) $3.26

B) $16.55

C) $32.64

D) $326.35
Mathematics
1 answer:
boyakko [2]3 years ago
3 0
3.4 + 2.7 = 6.1
6.1(5.35) = 32.635
So, you would be charged $32.64 or letter C :)
You might be interested in
Two paperback books cost a total of
KengaRu [80]

Answer:

20 dollars

Step-by-step explanation:

I think 20+20+20=60 then 60-40=20

3 0
3 years ago
1) Use the number line to help you answer this question.
masya89 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

Download pdf
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
To study the effectiveness of vitamin C in preventing colds, a researcher recruited 200 volunteers. She randomly assigned 100 of
Paul [167]

Answer:

The claim made by the researcher lacks the validity on basis of reasons as indicated in the explanation.

Step-by-step explanation:

The claim made by the researcher is not valid on basis of following reasons:

  1. Interacting variables are not mapped accurately. The additional variables as the health status of the volunteers, eating and fitness habits are not considered in the consideration. This results in a in complete validation.
  2. The placebo effect is not catered accordingly. As the half of the volunteers are taking nothing, this is not the direct influence of the placebo and thus double-blinded testing for placebo effect is to be ensured in future experiments.
  3. The environmental effects are not considered as the effect under study is dependent on the environmental effects, thus the claim is biased and the generalization is not valid.
5 0
2 years ago
How many times can 4 go into 724
Cerrena [4.2K]
 It can go in 181 times
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A linear function that represents the number of video games purchased at an electronics store is compared to a different linear
serg [7]

Answer:

See there y-intersept and if slope is negative or positive to see if they intersect

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Point m is the midpoint of line segment ab, b is at (20,4), m is at (18, -2) and a is at (p,q). what is p+q?
    8·1 answer
  • malcolm buys a 5/6 pound bag of black beans and a 3/4 pound bag of pinto beans. how many pond of beans does malcolm buy in all
    10·1 answer
  • Find the length of line segment GF
    14·1 answer
  • $12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​
    10·2 answers
  • Find the median of the data. <br><br> 24,74,61,29,38,27,68,54
    15·2 answers
  • $100000 for 3 years at 9% compounded annually
    7·1 answer
  • share 860 pounds between laila and john so that laila gets £80 more than John. How much does Laila get​
    12·2 answers
  • Expand the expression 1/2(3 + 4t - 10)
    7·1 answer
  • Charlie estimates his dog weighs 17 lbs. When Charlie weighed his dog, he weighed 20 lbs. What is the percent error of the weigh
    10·2 answers
  • Find the value of each variable.<br> 10<br> 45°
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!