1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
7

A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast

Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
3 0

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 ÷ 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

You might be interested in
The end points of line segment ab are a(3, -12) and b(6, k) what is the value of k if the slope of a line segment is -2? show yo
Monica [59]
Well the y=mx+b equation for your question is -2x-6 so if you plug 6 in for x, then you will get -2(6)-6, and when you simplify that it is -18.

So k=-18

3 0
2 years ago
Find the area of a circle that has a diameter of 11 inches. Approximate Π as 3.14. Round your answer to the nearest hundredth.
horsena [70]

Answer: 323.5

Step-by-step explanation: times the 3.14 and 11inches and then rounded.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Explain how the Pythagorean theorem is used to tell if a right triangle.​
kodGreya [7K]

The Pythagorean theorem deals with the lengths of the sides of a right triangle. The theorem states that: The sum of the squares of the lengths of the legs of a right triangle is equal to the square of the length of the hypotenuse.

5 0
3 years ago
Which dot plot matches the tally chart below?
Zepler [3.9K]

Answer:

option 1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve.<br> 952448 / 112 =
kow [346]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

yup that's all have sorry

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A section of concrete pipe 3.0 m long has an inside diameter of 1.2 m and an outside diameter of 1.8 m. What is the volume of co
    12·1 answer
  • Given f(x) = 2 / x-3 , find f(4)
    10·1 answer
  • Tim has a large collection of books. The number of paperback books he owns is three less that four times the number of hard cove
    7·1 answer
  • Rearrange the formula to solve for m<br> A= m (s+2)/t
    13·2 answers
  • Derive the positive square root of 982081
    11·1 answer
  • A fraction that is less than 5/8 but with the same denominator
    15·1 answer
  • Really need help!<br> 2 1/2 = 1 2/3 ÷y<br> The thing I usually use isn't giving me an answer!!
    9·1 answer
  • Joe measures side lengths of triangular canvas to be 22 inches, 10 inches and 11 inches. Could those be correct measurements?
    13·1 answer
  • If sinØ = 7/25, find cscØ
    15·1 answer
  • How do you write it in an equation 14/7=2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!