1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
9

Please help I don’t want to give up it’s getting hard

Mathematics
2 answers:
Dvinal [7]3 years ago
7 0

Answer:

Square root means what number is multiplied by itself to get the radicand which is the number under the radical symbol (the check mark looking thing)

Step-by-step explanation:

Your options are 3, 12, 11, 6

3*3=9

12*12=144

11*11=121

6*6=36

So 3 is the square root of 9, 12 is the square root of 144, 11 is the square root of 121, and 6 is the square root of 36

Svetradugi [14.3K]3 years ago
6 0

Answer:

144 goes with 12, 36 goes with 6, 9 goes with 3, and 121 goes with 11.

Step-by-step explanation:

The second number stated in each phrase is time itself to create the first number. For example, 144. If we take the second number in the number phrase (12) and time it by itself (12 * 12) it equals 144. This applies to each number phrase.

You might be interested in
Cindy spends $85 a month on her cell phone plan. She has saved $1,105 to pay her phone bill. How many months will Cindy be able
True [87]

Answer: SHE GOT 13 MONTHS YES SHE DO, 13 MONTHS LEFT IS ANSWER

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 5 divided by 3/4 in simplest form
ValentinkaMS [17]
6 2/3 i hope this helped you c:
5 0
2 years ago
Need help, please explain the answer
Mkey [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

U have to multiply 49 by 49 and then subtract 9

4 0
3 years ago
SPECIAL PRODUCTS- PERFECT SQUARE TRINOMIALS <br> 1. (2x - y)(4x2 + 2xy + y2) <br> Anyone know??
Ad libitum [116K]

(2x - y)(4x2 + 2xy + y2) =

8x3 + 4x2y + 2xy2 - 4xy2 - 2xy2 - y3 (combine and simplify like terms)

= 8x3 - y3

8 0
2 years ago
7. The total cost of producing 475 calculators was $12,825. What is the unit cost (that is, the cost of producing 1 calculator)?
Levart [38]
12,825/475
=
the price to produce one calc is $27
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain two different waysto find the difference for 12-3
    9·2 answers
  • Which of the following statements is false ​
    10·2 answers
  • Use the law of sines to find the value of y. Round to the nearest tenth.Law of sines: sin(A)/a = sin (B)/b= sin(C)/cTRiangleXYZX
    6·1 answer
  • Between which values does √111 lie
    11·2 answers
  • A triangle lies entirely in Quadrant 1. In which quadrant will the triangle lie after each rotation about (0, 0)?
    7·2 answers
  • Which equation best represents the line?
    9·1 answer
  • Four time two times the number is as thrice more the number​
    6·1 answer
  • Find the 15th term of the geometric sequence 1, -4, 16, ...1,−4,16,
    5·1 answer
  • Hello please help me quick!
    6·1 answer
  • Please help please help please help please help please help please help look at the thingy pls help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!