1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
15

The contagent of 180/3,180/4,180/6 is

Mathematics
1 answer:
just olya [345]3 years ago
4 0

Answer:

easy

Step-by-step explanation:

1+2=92

You might be interested in
21=cd+e for d solve for indicated variable
Alona [7]
Cd+e = 21

Cd + e - e = 21 - e

Cd = 21 - e

Cd/C = 21-e/C

d = 21-e/C.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
nikdorinn [45]

Answer:

the answer is 0.09

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Suppose 12% of the students chose to study French their freshman year, and that meant that there were 21 such students. How many
AleksAgata [21]

Answer:

154 students

Step-by-step explanation:

First get the total number of students .

This can be gotten by

12% of A = 21

Where A represents the total number of students.

12% represents the % of A that chose to study French and 21 is the number of students that studied French .

Therefore,

12% /100% x A = 21

0.12 x A = 21

Divide both sides by 0.12

0.12/0.12 x A = 21/0.12

A = 175

The total number of students is 175.

If 21 chose to study French their freshman year ,number of students that chose not to will be total number of students minus number of those who chose to study French.

That’s

175 - 21

= 154

154 students chose not to study French their freshman year

4 0
3 years ago
Tiffany buys a basket of watermelons on sale for \$9$9dollar sign, 9 before tax. The sales tax is 9\%9%9, percent.
Gnoma [55]

Answer:

<em>Tiffany pays a total price of $9.81 for the basket of watermelons</em>

Step-by-step explanation:

<u>Percentages</u>

To increase a certain amount by a given percentage, we can first calculate the increasing amount and then add it to the original amount.

If the price of the basket of watermelons was $9 before tax, and the sales tax is 9%, we first calculate the tax amount to pay:

$9 * 9 / 100 = $0.81

Now we add it to $9 to get the total price paid by Tiffany:

Total price = $9 + $0.81 = $9.81

Tiffany pays a total price of $9.81 for the basket of watermelons

3 0
2 years ago
I need the answer please
aniked [119]
The answer is of your question is H.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How would you draw 4 2/3?
    5·1 answer
  • Estimate square root of 90 to the nearest hundredths place
    15·2 answers
  • What is 8.78 divided by 8
    15·2 answers
  • Choose the correct definition of a sampling distribution. The sampling distribution of a statistic of size n is:_______a. The di
    15·1 answer
  • What are the two LARGEST angles for question one? Show work if possible
    7·1 answer
  • How much is 75% out of 10 liters
    15·2 answers
  • Can somebody explain?
    13·1 answer
  • Please help I will give brainiest !!!!!?!!!!!!
    9·1 answer
  • Confused!! The picture below shows the question.
    5·1 answer
  • What is the range of the graph
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!