1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
3 years ago
15

gina visited the aquarium with some of her cousins aunts and uncles.the group bought 20 admission tickets for $340.adult tickets

cost $20 and children ticket cost $15.how many adult and children tickets did the group buy
Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
4 0
I'm sorry. I can't answer this completely but do you know the number of uncles, aunts, and cousins that were there? It would be much easier to answer that way.
You might be interested in
pat has a 10-centimeter length of string she is going to use to measure a small square table. the length she measures is 5 strin
AlladinOne [14]


5 x 10 is how you get the answer


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write this ratio in its simplest form<br>5kg : 20g​
nalin [4]

Answer:

1kg : 4kg

Step-by-step explanation:

You need to simplify the current equation

5 : 20

Divide both sides by 5

5/5 : 20/5

1 : 4

1kg : 4kg

Hope this helps!

Plz name brainliest if possible!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangle has a height of 3 and a width of 3x^2 + 4x.​
Zolol [24]

Answer:

9x^2+12x

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which graph below does not represent a
Nastasia [14]

Answer:

I don’t see any graphs. Try copying android pasting images.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Chris wonders whether the planes that fly over his house follow any sort of pattern. For two months, he
    12·1 answer
  • A family of two adults and four children is going to an amusement park.Admission is $21.75 for adults and $15.25 for children.Wh
    13·1 answer
  • Please help quick!!!
    15·1 answer
  • Dz where y is a circle of radius 2 and center 0 Exercise 1. Evaluate 1 +z2
    6·1 answer
  • The sum of three consecutive odd numbers is 33. What is the smallest of three numbers
    15·1 answer
  • Ms jaegar can type 280 words in 4 minutes on her computer. If this is her average rate, How much word will she type in 10 minute
    14·2 answers
  • The function f(x) = x2 is graphed above. Which of the graphs below represents the function g(x) = (x + 1)2
    10·1 answer
  • The number of pages that Rick can write varies directly with the amount of the time that he spends writing. He can write 5 pages
    15·1 answer
  • If line t has a slope of -1/4 what is the slope of any line perpendicular to line t
    15·1 answer
  • Jess makes and sells cube-shaped jewelry boxes. She designs the jewelry boxes in different sizes and with different patterns. Je
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!