1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
12

Which of these samples is a valid random sample for the population given? Alia questions three students from her class to learn

about the movie preferences of students in her school. Miles randomly surveys a group of customers at a coffee shop to understand the coffee consumption habits of 18- to 24-year-old Americans. Carson interviews students working part-time to gather data on the general spending habits of students. Lea speaks with the managers at half of the town’s 10 supermarkets, which stock similar items, to find out which breakfast cereal is most popular among the town's residents.
Mathematics
2 answers:
wel3 years ago
3 0
D is the answer to the question.  

To understand these questions, first look at the way the answers are written out.  Alia questions three students from her class, that might be an answer, but she didn't randomly pick them.  Miles randomly surveys a group of customers at a coffee shop, that might be one, but he might have surveyed a 25 year old instead of a 24 year old, so thats not one.  Carson interviews students working part-time to gather data, he didn't select random students, he interviewed all of them, so that is not a valid option.  Lea speaks with the managers at half of the town's 10 supermarkets, which stock similar items, to find out which breakfast cereal is most popular among the town's residents, that one is not stating that she interviewed, but she interviewed half of the 10, which is five, which can be selected randomly.  

So the correct answer is D.  
FrozenT [24]3 years ago
3 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It’s linear so you map out the first differences and then put it into y=Mx+b form. For the you gotta find the y intercept
Alika [10]

▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪  {\huge\mathfrak{Answer}}▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪

Let's find the slope (m) :

  • \dfrac{y2 - y1}{x2 - x1}

  • \dfrac{16 - 11}{9 - 6}

  • \dfrac{5}{3}

slope of given line is 5/3

now, let's plug the value of coordinates of a point lying on the line ( for example : (6 , 11) and slope (m) to find the y - intercept (c) :

  • y = mx + c

  • 11 =   \bigg(\dfrac{5}{ 3}  \times 6 \bigg)  + c

  • 11 = (5 \times 2) + c

  • 11 = 10 + c

  • c = 11 - 10

  • c = 1

value of y - intercept (c) = 1, so our equation will be :

  • y = mx + c

  • y =  \dfrac{5}{3}x  + 1
6 0
2 years ago
Perform the operation. Enter your answer in scientific notation.   9 × 102 − 5.6 × 102 =
Arada [10]

Answer:

1489.2

Step-by-step explanation:

9*102-5.6*102=

102(9+5.6) =

102(9.0+5.6) =

102(14.6) =

102*14.6=

14.6*(100+2) =

(14.6*100+14.6*2) =

(1460+(14+.6) *2) =

1460+(28+1.2) =

1460+(28.0+1.2) =

1460+29.2=

1460.0+

29.2

=1489.2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
mr.shu wants to hire one one of the two carpet companies to install carpeting in his basement. Is he more likely to hire Country
poizon [28]
Is that the whole question? It does not specify, so that means there is a 50/50 chance for either.
6 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A survey asks 48 randomly chosen students if they plan to buy a school newspaper this week. Of the 48 surveyed,32 plant to buy a
spayn [35]
The answer is 540 because 32/48 is 2/3 and 360/540 equals 2/3
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The vector has components +5 and +7 along the x- and y-axes respectively. along a set of axes rotated 90 degrees counterclockwis
    14·2 answers
  • How can I work out 30% of (blank) is 60?
    10·1 answer
  • What is the lower limit of f(x) = x^5 - 3x^3+ 24
    5·1 answer
  • The school band will sell pizzas to raise money for new uniforms. The supplier charges $143 plus $5 per
    6·1 answer
  • Point N is on line segment MO. Given MO = 3x - 10, NO = x, and M N = 8,
    14·1 answer
  • PLease help brainliest will be given If the mean of six nu m b e rs is 48, does one
    13·1 answer
  • Find x <br> 3x-5 <br> 32<br> 5x-5<br> 56
    5·2 answers
  • Find the most important variable in the problem.
    7·1 answer
  • Prove that quadrilateral Q(1, -2), D(13, 4), A(6, 8) and U(-2, 4) is a trapezoid.  Slope of AD ___________ Slope of  QD ________
    5·1 answer
  • What is 4 2/3 as a decimal?<br> (I also need the work if not its ok)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!