1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
2 years ago
8

Donna bought 4 bags of dog treats for $9.96. What is the cost per bag of dog treats?

Mathematics
1 answer:
sertanlavr [38]2 years ago
7 0

Answer:

2.49 a bag

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (8,5) and (0, -1)
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

(4,2)

Step-by-step explanation:

Midpoint =\left(\frac{x_2+x_1}{2},\:\:\frac{y_2+y_1}{2}\right)\\\\\left(x_1,\:y_1\right)=\left(8,\:5\right),\:\\\left(x_2,\:y_2\right)=\left(0,\:-1\right)\\\\=\left(\frac{0+8}{2},\:\frac{-1+5}{2}\right)\\\\= (\frac{8}{2} , \frac{4}{2} )\\\\Simplify\\=\left(4,\:2\right)

6 0
3 years ago
Solve the system of equations. y= x + 17, y= 3x+1
Lemur [1.5K]

Answer:

x=8, y=25. As a point it's (8,25)

Step-by-step explanation:

here is the system:

y=x+17

y=3x+1

notice how both of the equations equal y. Therefore, we can substitute one expression as y in the other expression. (It'll equal y=y, which is a true statement)

so it'll be:

3x+1=x+17

subtract 1 from both sides

3x=x+16

subtract x from both sides

2x=16

divide by 2

x=8

now, substitute 8 as x into one of the equations and solve for y

let's take the first one for example

y=8+17

y=25

so the answer is x=8, y=25. As a point it's (8,25)

Hope this helps!

7 0
3 years ago
There are 4 blue, 6 green, 4 yellow, and 10 black marbles in a a bag . If one marble is picked at random, what is the probabilit
Salsk061 [2.6K]
The probability is 18/24


good luck
7 0
3 years ago
at the amusement park each student is given $16 for food this covers the cost of two meals plus $4 for snacks how much money doe
Igoryamba
(16 - 4) ÷ 2
This would give you $6, so that is how much they expect you to spend per meal.
5 0
3 years ago
6. Michael drove a small car
alekssr [168]

Answer:

unknown

Step-by-step explanation:

15 times 3.14

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP PLEASE PLEASE
    6·1 answer
  • 2h/3 -1/4 = 1/3<br>how do you do this problem​
    12·1 answer
  • (Please show your work) (1 kwh = 3400 BTU’s 1 gallon = 8 pounds of water) The water coming into a dishwasher from a water heater
    13·1 answer
  • Help me please!!<br> What is the solution to this system of equations?
    8·2 answers
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    12·2 answers
  • GUYS!! I KNOW IM SUPER ANNOYING BUT I NEED MORE HELP!!! PWEASEE!!!
    6·2 answers
  • Help me (10 points )
    8·1 answer
  • It took the race car 22 minutes to travel 144.4 kilometers at which rate did the car travel
    10·1 answer
  • A baseball player strikes out 45% of the time.. What is the probability that they will not strike out after being up at bat 3 ti
    15·1 answer
  • Two points are g phedo the comdinate plane.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!