1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
12

Whats the best answer for this ???

Mathematics
1 answer:
Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
3 0
Just simplify the given equation
y = 7.2 + 4(x-2)
y = 7.2 + 4x - 8
y = 4x - 0.8

Now they want to know the answer if X = 2
y = 4(2) - 0.8
y = 8 - 0.8
y = 7.2
You might be interested in
Please help me figure out what x is
ivolga24 [154]

Answer:

the answer is 58 your welcome

8 0
2 years ago
What is the solution to equation 3 1/2 + p = 5 1/4?
Tatiana [17]

<em>The</em><em> </em><em>value</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>p</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>3</em><em>/</em><em>4</em>

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>you</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> </em><em>on</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>assignment</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seventh grade
alexandr402 [8]

Answer:

$690.86

Step-by-step explanation:

100% from the original cost is: 2 x 863.57 = $1,727.14

40/100 = X/1727.14 (40 percent is what of 1,727.40) (%/100 = is/of)

(40 * 1,727.14) / 100 = $ 690.86

6 0
2 years ago
What’s the area of this figure
kvasek [131]

Answer:

743.25m^2

Step-by-step explanation:

Area of triangle = 1/2bh

= 1/2 x 30 x 26

= 390

Area of semi circle = 1/2 πr^2

= 1/ 2 x 3.14 x 15 x15

=353.25m^2

= 390 + 353.25

= 743.25m^2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anyone know the answer?
Brut [27]
Check out the picture I've got the full explanations on there
Hope it's clear

4 0
3 years ago
Other questions:
  • during a sale at the bookstore,books where sold for $3 and magazines where sold for $2.50 Jam spent $16 and bought a total of 6
    12·1 answer
  • What names apply to 50
    6·1 answer
  • Help with geometry!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    9·2 answers
  • a brother is 12 years older than his sister. four years ago, the brother was 3 times as old as the sister is now. how old is the
    9·2 answers
  • 3 <br> = , which is 0.15 in decimal form.<br> 20 100
    7·1 answer
  • What’s the answer I need it please
    12·1 answer
  • Jocelyn got 19 out of 25 questions correct on her test what is the percent of the questions she answered correctly
    14·2 answers
  • I really need help please!!
    8·1 answer
  • Which of these graphs represents a proportional relationship?<br><br> please help me
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!