1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
14

what is the probability that a red or green marble will be selected from a bag containing 9 red marbles, 7 green marbles, and 11

yellow marbles if one is selected randomly ?
Mathematics
1 answer:
Westkost [7]3 years ago
5 0
Total marbles : (9 + 7 + 11) = 27

red or green : (9 + 7) = 16

probability of red or green : 16/27
You might be interested in
What is the least common factor for 5 and 6
notka56 [123]

Answer:

The answer is 30

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!!!!! Math work!!!!!!
Flauer [41]
Answer: y-intercept: (0,-6)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A landscaping company charges $50 per cubic yard of mulch plus a delivery charge of $24. Find a
Zigmanuir [339]

Answer: c(x) = $50*x + $24

Step-by-step explanation:

First, this situation can be modeled with a linear equation like:

c(x) = s*x + b

where c is the cost, s is the slope, x is the number of cubic yards of mulch bought, and b is the y-intercept ( a constant that no depends on the number x)

Then we know that:

The company charges $50 per cubic yard, so the slope is $50

A delivery charge of $24, this delivery charge does not depend on x, so this is the y-intercept.

Then our equation is:

c(x) = $50*x + $24

This is:

"The cost of buying x cubic yards of mulch"

5 0
2 years ago
What number when multiplied by itself is 11 greater than the preceding number when it is multiplied by itself
ycow [4]

Answer:

5*5=25

6*6=36

36-25=11

so the answer is 6.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Multiply 25 x 47 x 3
dmitriy555 [2]
3525 is your answer please consider brainliest<3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Matt bought 4 pie molds at a cost of $0.53 per mold. He also bought 4 pre-
    6·1 answer
  • The measures of four angles of the Pentagon on 125° 134° and 60° 90° what is the measure of the fifth angle
    13·2 answers
  • Given the vertex of (3, 6) of a quadratic and a point at (4,8) what would be the a value for the quadratic?
    6·2 answers
  • Which of the following describes the graph of y=\sqrt[3]{8x-64}-5 compared to the parent cube root function?
    12·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • The graph of f(x) = x2 is shifted 3 units to the left to obtain the graph of g(x). Which of the following equations best describ
    13·2 answers
  • A recipe for sparkling grape juice calls for 112 quarts of sparkling water and 34 quart of grape juice. How much of each ingredi
    15·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP I BEG
    15·2 answers
  • 7) Ten times the sum of -150 and a number yields -110.​
    6·2 answers
  • I need help with this question
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!