1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreyy89
3 years ago
15

If x = -3, calculate the value of: 2xsquared + x

Mathematics
2 answers:
Archy [21]3 years ago
6 0
2 x - 3² + - 3
2 x 9 + - 3
18 - 3
15
Debora [2.8K]3 years ago
4 0
Insert the value of x into the equation
2 (-3^2)+(-3)
2 (9)-3
18-3=15
You might be interested in
22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for one gallon of gas
Kitty [74]
Hey there!

If we would want to find out what it would be, we would have to divide it.

Your correct answer would be (2.98)

I did 65.56/22.

Hope this helps you!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​
Firlakuza [10]

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

5 0
3 years ago
Can someone help me solve this?!​
vesna_86 [32]

Answer:

10x+2

Step-by-step explanation:

First we work on the paranthesis. We will times 5 and 2x to get 10x

and then we times 5 and 3/4 to get 3\frac{3}{4}

So now we have 10x+3\frac{3}{4}-1.75

Next, we subtract 3\frac{3}{4}-1.75 which is 2

Lastly we look at the equation as a whole!

10x+2

3 0
3 years ago
Two membership levels are offered at a local bookstore. how many books need to be purchased from each membership so that the 2 m
Art [367]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Plz help me ASAP Thxs
horsena [70]

Answer: 13

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help with this ( finding slope ) plz
    15·1 answer
  • Can someone pleas help me
    9·1 answer
  • Round 17242 to the nearest 100
    14·2 answers
  • Cooley et al. (2009) randomly assigned either of two treatments, naturopathic care (diet counseling, breathing techniques, vitam
    10·1 answer
  • Which relationship describes angles 1 and 2?
    7·2 answers
  • The lines represented by the equations y = 5x + 7 and 25y - 5x = 125 are
    8·1 answer
  • A pendulum is constructed by attaching a 4m rope to a bowling ball. It is then displaced 2m to one side and released.
    11·1 answer
  • Somebody PLZZZZZZZZ help me<br> five minus two
    5·2 answers
  • Is 2.73234(34 repeating) rational or irrational?
    7·1 answer
  • Full‐me Ph.D. students receive an average of $12,837 per year. If the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!