1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
6

Can anyone help me ???

Mathematics
2 answers:
lana [24]3 years ago
8 0
The slope would be positive in this case
saw5 [17]3 years ago
4 0
It would be positive
You might be interested in
Can someone pls help need it ASAP and can you pls explain in full detail how to do it
GenaCL600 [577]

Answer:

x= 1 , y=4

Step-by-step explanation:

x-y= -3 => Equation 1

x+5y= 21 => Equation 2

<u>Substitut</u><u>ion</u><u> </u><u>Method</u><u>:</u>

<u>Substitu</u><u>te</u><u> </u><u>Equation</u><u> </u><u>1</u>=>

x=y-3 <= Equation 3

Put x=y-3 in Equation 2:

x+5y=21

( y-3)+5y=21

y-3+5y=21

6y-3=21

6y=21+3

6y=24

y=24÷6

y=4

Put y=4 in Equation 1:

x-y= -3

x-4=-3

x=4-3

x=1

Hope this helps :)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is -7 + -9 A. -16 B. -2 C. 2 D. 16​
nataly862011 [7]

Answer:

is A. -16

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using the distributive property to factorize the equation 3x^2+24x=0, you get ​
Natalka [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x^2+24x=0\\factor: 3x(x+8)=0\\x=0, -8

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
L = $20 r = 4% t = 2 years
Annette [7]
I'm guessing this is a question about interest rates? If you have $20 that increases by 4% in one year, you need to multiply 20 by 1.04. This gets you $20.8.

If you are talking about compound interest, we will take this number and multiply it again by 1.04 for the second year. 20.8 x 1.04 = $21.632. 

If it is instead simple interest, we will simply add another .8 dollars for each year, instead of getting 4% interest compounded every year onto the new value. This gets you $21.6.
7 0
2 years ago
What is 35% of 60? just had to be 20 words
Vladimir [108]

Answer:

35% of 60 = 21

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • What is 214729.08 rounded to nearest thousand
    8·1 answer
  • If a path is 1.6 miles long and you hiked 5/10 of the path how far did you go?
    12·1 answer
  • 7(q+1)=14 how to simplify this
    14·1 answer
  • Please solve! Thx! 6 = 20 - 3x
    12·1 answer
  • The angle measures 22°, 62°, 118°, and 158° are written on slips of paper. You choose two slips of paper at random.
    10·1 answer
  • Mr. Jones is putting together bouquets for the annual flower sale. he bought 32 roses, 64 carnations, and 48 peonies, and wants
    9·1 answer
  • The solution to 2x - 5 = 27 is also a solution of which of the following equations?
    13·2 answers
  • 8(c − 12) = −40<br><br> (:3」∠)_ Dem legz
    8·1 answer
  • Please can someone help me?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!