Answer:
If you want to spend no less than $40, and you want to spend twice as much on the first gift (gift x), you can spend $26 on gift x. On the second gift (gift y), you can spend $13. You will spend a total of $39 on both gifts which is less than $40 and have spend twice as much on the first gift as you did the second ($13 x 2= $26).
<span>Simplify this equation 7x+3x-10:
</span><span>7x + 3x - 10 =
10x - 10
<u>Hope his answer helps you!!!</u>
</span>
<em>Ps: Please mark Brainliest so I can Rank up higher! I'm almost there!!</em>
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
Explanatory Variable
Step-by-step explanation:
The variable that we can change is called the Explanatory variable.
The response variable dependent upon the explanatory variable, as we change the value of the explanatory variable the value of the response variable is also gets changed.
The number of years smoking a cigarette is in our control so it is an explanatory variable.
and, the impact of the number of years smoking a cigarette is directly on lung capacity, so it is Response variable.
2x-y=-5
-x-y=10
3x=-15
x=-5
-10-y=-5
-y=-5+10
-y=5
y=-5
HOPE I HELPED!!!