1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
5

Im in geometry and i legit have no idea how to do this help please lol

Mathematics
1 answer:
Elis [28]3 years ago
7 0
For length BC, where B(0,3) and C(4,-1)
following the axis, length ranges from 0 to 4(according to xaxis) and 3 to -1(according to yaxis) thus 4-0=4,3-(-1)=4 will give u length of 4 for BC.

For length EC, where E(2,-3) and C(4,-1)
following the axis,length ranges from 2 to 4(according to xaxis) and -3 to -1(according to yaxis), thus 4-2=2,-1-(-3)=2 will give u length of 2 for EC.
(its 4-2 and -1-(-3) not 2-4 and -3-(-1) as length cannot be -ve)

For lengths BF and EF, since BF//EC, BF=2. Since EF//BC, EF=4

Thus 4+2+4+2= 12 units
You might be interested in
Michael drinks 355 milliliters of orange juice and puts 6 centiliters of syrup on his pancakes for breakfast. How many millilite
Brrunno [24]
6 centilitre = 60 millilitre

Total liquid consumed = 355ml + 60ml = 415 mlillilitres
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The result of a subtraction problem is called a quotient
Shalnov [3]
The answer to a divisionproblem
3 0
3 years ago
PLS HELP ME ;;;-;;;
Mandarinka [93]

Answer:

X=11

Step-by-step explanation:

9x+6= (3x+2)+(70)

Simplify: 6x+6=72

6x+6=72

6x=66

x=11

5 0
3 years ago
Please help :/ ill give brainlly -.-
Olin [163]

Answer:

2 50 mL bottles

Step-by-step explanation:

Find the cost per mL

55 / 80 mL =.6875 per mL

Now find the price of the buy one get one 1/2 off

45 + 1/2 (45) = 45+22.5=67.5

That will be for 50+50 mL

67.5 /100 ml =.675 per mL

The 100 mL is a better deal

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 tons of bark cost $23,600.00. What is the price per pound?
Jlenok [28]

Answer:

5,900

Step-by-step explanation:

you just divide 4 by 23,600.00 and you get 5,900 with is the price per pound

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify
    8·2 answers
  • 5+8(3+x) you have to simplify the expression. Please show your work and Explain
    11·1 answer
  • (-2,3) and (-2,1) what is the answer
    12·2 answers
  • What is the 30 60 90 rule and the 45 45 90 rule (to do with triangles)
    15·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
    12·2 answers
  • You are getting a line-up ready for a school kickball game. You have 7 girls and 7 boys. The rules state each child must kick th
    14·1 answer
  • If r(x)=3x-1 and s(x)=2x+1, which expression is equivalent to (r/s)(6)
    15·1 answer
  • find the surface area of the cylinder. Round your answer to the nearest tenth. radius 5cm and height 6cm
    13·1 answer
  • If x = 14, which equation is true?
    15·1 answer
  • What is the mDEF? plz help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!