1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
3 years ago
11

Help asap A triangle has angles D, E, and F. Which of the following could not be a set of

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]3 years ago
4 0

Answer:

C

angles in a triangle must add up to 180°, however the angles for option C add up to more than 180°.

You might be interested in
A Triangle has one 73 angle and a 58 angle. what is the measurement of the third angle?
amid [387]

Answer:49

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
PLEASE HELP FAST Its in the photo below
azamat

Answer:

there’s no photo

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Someone help me with problem 7
k0ka [10]
8 ≥ y + 3 is the answer to problem 7. Also, in problem 5, I couldn't help but notice that the sign should face the other way but still include the equal to sign underneath it, because it should be 4 at MOST, meaning that 4 must be greater than or equal to y + 7.
5 0
3 years ago
A silo is not the shape of a cone. The silo is 8 meters tall and it's base has a diameter of 3 meters. Soybeans cost $414 per cu
Gnom [1K]

Answer:

$7803.72

Step-by-step explanation:

We have been given that a silo is in the shape of a cone. The silo is 8 meters tall and it's base has a diameter of 3 meters. Soybeans cost $414 per cubic meter. We are asked to find the total cost to fill the silo with soybeans.

First of all, we will find the volume of silo using volume of cone formula.

\text{Volume of cone}=\frac{1}{3}\pi r^2 h, where,

r = radius

h = Height

We know that radius is half the diameter, so radius of silo would be r=\frac{3}{2}=1.5.

\text{Volume of cone}=\frac{1}{3}\pi (1.5\text{ m})^2 (8)\text{ m}

\text{Volume of cone}=\frac{1}{3}\pi\times 2.25\text{ m}^2 (8)\text{ m}

\text{Volume of cone}=\pi\times 0.75\text{ m}^2 (8)\text{ m}

\text{Volume of cone}=\pi\times 6\text{ m}^3

\text{Volume of cone}=18.8495559\text{ m}^3

Now we will multiply total volume by $414 to find total cost.\

\text{Total cost of soybeans}=\$414 \times 18.8495559

\text{Total cost of soybeans}=\$7803.7161426

\text{Total cost of soybeans}\approx \$7803.72

Therefore, it will cost $7803.72 to fill the silo with soybeans.

5 0
3 years ago
What is 2 ¼ as an improper fraction?
kondor19780726 [428]
9/4 is the answer :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • You want to know how many calories you burn when you exercise. Look at the calories / exercise table below.
    11·1 answer
  • SOMEONE HELP PLS I NEED HELPPPPPPP
    6·1 answer
  • I need help with this math problem.
    6·1 answer
  • What is the factored form of the polynomial?<br>x2 − 12x + 27?
    8·1 answer
  • Simplify the expression. 2(3y - 7) - 5y(2 - y)
    10·2 answers
  • The coefficient of a² in 5 a² + 8 ab is (im asking something normal this time lol)
    12·1 answer
  • What is the slope of this equation, v=3x+60
    9·2 answers
  • Pls Help and It´s not that hard
    13·1 answer
  • The Track Club from the 50 yard – how many inches do they run ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!