Let x = cost of the dishwasher.
The amounts the children are paying are:
Mark =20% = 1/5, so 1/5x
Sorin = 75
Raymond = 1/4x
Stephanie = 75
Kristin = 1/3x
Add them together:
x = 1/5x + 1/4x + 1/3x + 75 + 75
x - ( 1/5x + 1/4x + 1/3x ) = 150
Rewrite fractions with common denominator:
x - ( 12/60x + 15/60x + 20/60x ) = 150
60/60x - 47/60x = 150
13/60x = 150
x = 150/1 • 60/13
x = 9000/13
x = 692.31
The total cost of the dishwasher is $692.31
Now calculate the amount each child pays:
Mark = 1/5 x = 692.31/ 5 = $138.46
Sorin = $75.00
Raymond = 1/4 x = 692.31 / 4 = $173.08
Stephanie = $75.00
Kristin = 1/3 x = 692.31 / 3 = $230.77
Take his now weight which is 180.4. Divide it by 0.82 because 18% off is 82%. So 180.4/0.82= 220 pounds
Answer:
$1.99 is more expensive.
Step-by-step explanation:
Given:
One type of lace edging cost $0.80 per foot
Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.
We need to find which is more expensive.
In $0.88 where one's place is 0.
In $1.99 where one's place is 1.
By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.
Hope you will understand the concept.
Thank you.
Answer:
2 miles = 126720 (looked it up)
Step-by-step explanation:
Answer:
(A)24 square units
(C)72 square units
(D)96 square units
Step-by-step explanation:
<u>Triangular face</u>
Height of the Triangle=6 Units
Base of the Triangle=8 Units
Area of the Triangular Face

<u>Rectangular Faces</u>
Area of Rectangular face with dimension 12 by 10=12 x 10=120 Square Units
Area of Rectangular face with dimension 12 by 8= 12 X 8=96 Square Units
Area of Rectangular face with dimension 12 X 6=12 x 6=72 Square Units
From the options, the areas are:
- 24 square units
- 72 square units
- 96 square units