1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
3 years ago
15

Which equation is the inverse of y=x^2+16

Mathematics
1 answer:
stealth61 [152]3 years ago
5 0
The inverse of the equation is the square root of x-16. In order to find inverse switch the y and x values and try to isolate y
You might be interested in
Solve the system by elimination 1: x+5y-4z=-10, 2x-y+5z=-9, 2x-10y-5z=0 .. . 2. Solve the system by substitution: 2x-y+z=-4, z=5
Kryger [21]
1 )
1st and 2nd equation (multiply 1st by -2 ):
-2x - 10 y + 8 z = 20
2 x -  y    + 5 z = -9
---------------------------
       - 11 y + 13 z = 11  /  * ( -20 )
1st and 3rd:
- 2 x - 10 y + 8 z = 20
   2 x - 10 y - 5 z = 0
-----------------------------
         - 20 x + 3 z = 20  /  * 11
        ----------------------------------
         220 y - 260 z = -220
        - 220 y + 33 z = 220
        ------------------------------
                       z = 0,      y = -1,        x = - 5
2 )  
       2 x - y + 5 = -4
       - 2 x + 3 y - 5 = - 10
       Substitution: y = 2 x + 9
       - 2 x + 3(2 x + 9 ) = -5
        4 x = - 32,          x = -8,    y = -7,   z = 5
3 )
      x + y + z = 11
   1.5 x+3 y +1.5 z = 21
      x = 2 y
   ------------------------
      3 y + z = 11  / * (-2)
      6 y + 1.5 z = 21
    ------------------------
     - 6 y - 2 z = -22
       6 y + 1.5 z = 21
      ------------------------
                 -0.5 z = -1,           z = 2,   y = 3,   z = 6
Answer: the store used 6 pounds of peanuts, 3 pounds of almonds and 2 pounds of raisins. 
           
8 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
PLEASE HELP VERY DESPREAT
inysia [295]

Answer: 2.50

Step-by-step explanation

we need to divide dollars / kilogram

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Th earth is approximately 6,000,000,000,000,000,000,000,000 kilograms
stiks02 [169]
The scientific notation is <span>6x10^24.</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME PLEASE PLEASE I NEED YOUR HELP PLEASE HELP ME Which of these expressions demonstrates the identity property? Chec
Delicious77 [7]

Answer:

1st one and the third one

Step-by-step explanation:

25(0)=25

25+0=25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The product of eight minus a number and seven equals forty when decreased by five. Which equation represents the sentence?
    8·2 answers
  • 10 years ago, Rapunzel had 19 centimeters of hair, now her hair is 20,193 centimeters long, how long has her hair grown? in scie
    12·1 answer
  • Complete this quiz to finish the assignment for 3A - Geometry Pap due on Mar 23, 2021
    8·1 answer
  • Please hlep me with this question asap
    15·1 answer
  • The length of a rectangle is 1m more than twice its width, and the area of the rectangle is 66m2. Find the dimensions of the rec
    6·1 answer
  • This was a accident lol
    7·1 answer
  • A bookstore has 5 boxes of 10 in each box on Monday the bookstore sold 20 books how many books remain to be sold?
    14·1 answer
  • √(-180 In simplest radical form
    12·1 answer
  • The time (in number of days) until maturity of a certain variety of tomato plant is Normally distributed with mean μ. You select
    11·1 answer
  • Please help me find the area of the shape
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!