Answer:
14
Step-by-step explanation:
3(4)+2
12+2
14
18/28
Probability of romance and action = 18 (add the two probabilities together)
Add all probabilities together which equals 28
18/28 is your answer
Answer:
$1,855
Step-by-step explanation:
Rent per year = $15.90 psf
Hence,
Rent per month = 15.90/12 psf = $1.325 psf
Rent of the store per month
= 1400 * $1.325 psf
= $1,855
Answer:
C. $2.54/gallon
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we take the dollar amount and divide by the number of gallons
$46.74/18.4
2.540217391
The unit price per gallon of gasoline is
$2.54/ gallon