1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
13

Which expression is equal to

Mathematics
2 answers:
fgiga [73]3 years ago
6 0

Answer:

D) 31x2 - 2 is the answer

Step-by-step explanation:


Andreyy893 years ago
4 0
Please fix the equation in the second part. Is it + or -.
You might be interested in
Represent the following with an equation.
REY [17]
I believe it is A 5w+8=w-12
5 0
3 years ago
Help? Does anyone can solve this?
viva [34]

Answer:

use the quadruple double schlop schlop theorum

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A sequence {an} is generated by the recursive formulas a1 = 5 and an = an-1 + 5(-1)n. Find, a343, the 343rd term of the sequence
Olenka [21]
a_n=a_{n-1}+5(-1)^n\\\\if\ n\ is\ even\ then:a_n=a_{n-1}+5(-1)^n=a_{n-1}+5\\\\if\ n\ is\ odd\ then:a_n=a_{n-1}+5(-1)^n=a_{n-1}-5\\\\a_1=5\\a_2=5+5=10\\a_3=10-5=5\\a_4=5+5=10\\a_5=10-5=5\\\vdots\\a_{343}=5\ \ \ \ (343\ is\ odd\ number)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a circular property has a diameter of 50' and costs $120 per square foot, what is the cost of the property?
dusya [7]
Find area
area=pir^2
d/2=r=50/2=25

A=pi25^2
a=pi625
aprox pi=3.141592
a=1963.495
that is how many square feet
multiply that by 120
1963.495 times 120=$235,619.4
5 0
3 years ago
A store is selling 5 cans of tomato sauce for 4.50 what is the unit price
andrew-mc [135]
The unit price is 90 cents per can of tomato sauce.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 16) Which fraction is 36 84 written in lowest terms? A) 3 8 B) 3 7 C) 6 13 D) 6 14
    15·1 answer
  • ∠A and \angle B∠B are complementary angles. If m\angle A=(x-21)^{\circ}∠A=(x−21) ∘ and m\angle B=(2x-15)^{\circ}∠B=(2x−15) ∘ , t
    6·1 answer
  • A cone has a diameter of 6ft and a slant height of 19ft.
    6·1 answer
  • On Tuesday 12 inches of snow fell to the ground. How many inches of snow fell per hour ?
    7·2 answers
  • You want to buy some noodles. A 9-ounce package costs $3.24. A 12-ounce package costs $4.20. A 20-ounce package costs $7.60. Whi
    9·1 answer
  • How do I work it out ?
    11·1 answer
  • HELP 100 POINTS ANSWER IT PLEASE
    13·2 answers
  • Whats the reciprocal to 2 3/8?
    8·2 answers
  • .this is all the question ​
    6·1 answer
  • Choose the function that correctly identifies the transformation of f(x) = x2 shifted four units right and seven units down.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!