1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
7

G(x) = 3x − 3; Find g(−6)

Mathematics
1 answer:
atroni [7]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is -21.

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we must plug in -6 for each x in the function.

This is modeled below:

g(x) = 3x - 3

g(-6) = 3(-6) - 3

Now, we must simplify by first multiplying and then adding the remaining terms together.

g(-6) = -18 - 3

g(-6) = -21

Therefore, the correct answer is -21.

Hope this helps!

You might be interested in
7 apples cost 4.55 dollars how much do 9 apples cost
Lubov Fominskaja [6]
To calculate how much 9 apples cost, you must multiply 9 to 4.55 and then divide by 7. This is done by setting up a proportion.
7 0
3 years ago
A candy factory made 54 boxes of chocolates. Each box weighs 2 pounds. They packed the boxes in 6 cases with the same number of
Lunna [17]
There was 18 pounds of chocolate in each case
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plzzz kinda confused on this sqaure stuff
balandron [24]

Answer:

The square JKLM is a square with 4 right angles

It is a parallelogram

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
DETERMINE WHETHER THE EXPRESSIONS BELOW ARE CORRECT OR NOT AND DO THE CORRECTION
Assoli18 [71]

Answer:

First ans is true but second one is not the cotrect

one

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom has a cube a rectangular prism. Triangular prism Which of his shapes have more than six vehicles
Irina18 [472]

Answer: show pic

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line that passes through the points (-2, 7) and (2,-5)?
    10·1 answer
  • Meg trade Australian dollars for Mexican pesos at an exchange rate of one AU for 13 For Mexican pesos She gave exchanger a total
    8·1 answer
  • Please help with number 5?
    13·1 answer
  • Solve the simultaneous equation x+y/4=1/2 and x-3y/3=2
    14·2 answers
  • Answer this question please shown in the image below.
    15·1 answer
  • At noon a tank contains 6 cm of water after several hours it contains 3 cm of water what is the percent inecrease of water in th
    5·1 answer
  • Factor x squared minus 9?
    15·1 answer
  • An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Each friendship bracelet requires
    12·2 answers
  • HELP! I NEED AN ANSWER. IF YOUR ANSWER WAS CORRECT I WILL GIVE YOU BRAINLIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!