1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
5

What is the seventh term of a geometric sequence that has a common ratio of –3 and the first term is –4?

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]3 years ago
4 0
An= A1 r ^(n-1)
An= -4 (-3)^(n-1)
An= -4 (-3)^(7-1)
An= -4 (729)
An= -2916

I think this is right :)
You might be interested in
(x – 2) / 4 – (3x + 5) / 7 = – 3, x = ?<br><br> WILL GIVE BRAINLIEST
balu736 [363]

Answer:

under

Step-by-step explanation:

change the underminator, we have

7×(x-2)-4×(3x+5)=-3×7×4

7x-14-12x-20=-84

-5x=-50

x=10

6 0
3 years ago
What’s the volume of a cone with the radius of 45 cm and a height of 55 cm
viva [34]

The answer is 116631.6 if rounded it is 116632

3 0
3 years ago
Mari bought 6 packets of tomato seeds. Each
Sphinxa [80]
 Mari bought 6 packages of tomato seeds and each package contains 24 seeds then
 Seeds = (6) * (24) = 144.
 Mari has a total of 144 seeds.
 Mari planted a pack of seeds and has 15 germinated seeds.
 144-24-15 = 105
 Mari then has 105 seeds left.
 Answer
 C At least 100 but no more than 120 seeds will sprout
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
your savings grow by $126 per week and by week 43 you have $5763 how much money did you have by week 0
Cerrena [4.2K]

Answer:

345(I think)

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Let x be the middle integer of three consecutive integers. What is the sum of these three integers
ololo11 [35]

Answer:

because x is the middle integer of three consecutive integers

=> The remaining 2 numbers respectively are x - 1 and x + 1

=> the sum of these three integers is

x - 1 + x + x + 1 = 3x

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the point-slope equation of the line through (6,4)and (7,2)
    6·2 answers
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • Divide 180 in a ratio of 4:5:9
    9·2 answers
  • My question is the picture
    11·1 answer
  • Give that y=-4,x=3,b=7 &amp; c=2 find b^c​
    14·2 answers
  • Using a pulley system, a crew does 7,500 J of work to load a box that requires 4,500 J of work. What is the efficiency of the pu
    15·1 answer
  • PLEASE ANSWER FAST!!!! On Friday, Susan bought a dress for 35% off the regular price of $70.00. The next day, the dress that Sus
    6·2 answers
  • Solve the equation. \dfrac13 + a = \dfrac54 3 1 ​ +a= 4 5 ​ start fraction, 1, divided by, 3, end fraction, plus, a, equals, sta
    8·1 answer
  • Evaluate the logarithm<br> log10(1,000,000)
    10·1 answer
  • 1_&lt;2x-4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!