1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
3 years ago
5

Tickets to a concert cost $2 for children and $5 for adults. If 630 people attended the concert and the ticket sales totaled $2,

910, how many children attended the concert?
Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
8 0
C+a=630

a=630-c

2c+5a=2910 using a found above in this we have:

2c+5(630-c)=2910

2c+3150-5c=2910

-3c+3150=2910

-3c=-240

c=80

So 80 children attended the concert.
You might be interested in
DEFG is a parallelogram find the value of x and y. Plz HELP..
Vilka [71]

Answer:

B)x=23

y=20

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 12 options:
marshall27 [118]

Answer:

sdad

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The students at a High School earned money for an international animal rescue foundation. 82 seniors earned an average $26.75 pe
Anon25 [30]

Answer: A. $16.13

Step-by-step explanation:

Total students = 82+74+96+99 =351

Sum of earnings of 82 seniors  = $26.75  x 82= $2193.5

Sum of earnings of 74 juniors  = $12.25 x 74 = $906.5

Sum of earnings of 96 sophomores  = $15.50  x 96 = $1488

Sum of earnings of 99 freshmen  =  $10.85 x 99 = $1074.15

Total earnings =  $2193.5  + $906.5+  $1488 +$1074.15

= $5662.15

(Total earnings) ÷ (Total students )

= $5662.15÷ 351

= $16.13

4 0
3 years ago
1
nadya68 [22]

Answer:

41 miles per gallon

Step-by-step explanation:

41 miles ÷ 1    

1 gallons ÷ 1

41 miles

1 gallons

41 miles

gallon

41 miles per gallon

*Every number divided or multiplied

by 1 is the same number (1÷1=1 / 2÷1=2)*

3 0
2 years ago
If you were to graph 1.14, 1.15, and 0.5. what would you count by on your number line?
GREYUIT [131]

If you want to include 0, the overall interval is 115 times 0.01, or 23 times 0.05 or 11.5 times 0.10. The latter might make it harder to plot 1.14, so I'd probably use an interval of 0.05.

Between 6 or 7 and about 25 intervals on a graph's scale are about right. More makes it pretty busy and sometimes difficult to tell which mark is associated with the number. A fewer number is indicated only if there are a fewer number of discrete values that need to be shown to adequately identify the data points.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jorge is building a table out of boards that are 3.75 inches wide.He wants the table to be at least 36 inches wide. What is the
    13·1 answer
  • Help with math? Giving 30points
    14·2 answers
  • uniforms for a baseball team cost $600 plus $96 for caps. twelve players split the cost equally. which expression shows how much
    10·2 answers
  • 3 x A = 30 + 30<br><br> it’s a 3rd grade problem but don’t know the answer
    6·1 answer
  • Simplify (6b^2)^2 Please hurry !!
    14·2 answers
  • Jackie wants to buy a new CD player. It costs $32.95. She has saved $26 and has a new coupon for %30 off the price. Does Jackie
    6·2 answers
  • Please answer this please
    5·1 answer
  • Could the table of (x,y) pairs
    11·2 answers
  • A catering company needs 8.75 Ib of shrimp for a small party. They buy 3 2/3 Ib of jumbo shrimp, 2 5/8 Ib of medium-sized shrimp
    7·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.80. How much does one orange cost?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!