1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
7

Emily buys a 4-quart bottle of juice for $1.44. What is the unit rate of the cost of the juice?

Mathematics
2 answers:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
3 0

Answer:

$0.01125 unit price for a fluid ounce

Ulleksa [173]3 years ago
3 0
The answer is 0.01123 unit price
You might be interested in
mai has 36$ to spend on movie tickets each movie ticket cost 4.50$ how many ticket can she buy multiplication problem
-Dominant- [34]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Mai has $36 and each movie ticket is $4.50.

You wanna divide 36 by 4.50 to find out how much tickets she can purchase which is 8.

6 0
2 years ago
What is the value of 2 + b(a? + 4) when a = 2 and b = 4?<br> A 22<br> B 34<br> C 2<br> D 48
lisov135 [29]

Answer: 26

Step-by-step explanation:

lets replace a and b with the numbers provided

2+4(2+4)=2+4(6)=2+24=26

4 0
3 years ago
Find the missing length indicated.<br> 18<br> ?<br> 4<br> 8<br> A) 21<br> C) 9<br> B) 3<br> D) 25
Reika [66]
I think the answer is 9
8 0
2 years ago
Please help me, and please do not make a download, because I cannot download anything on my computer. THank you!!!
VikaD [51]

Answer:

(A)48

(B)volume of one of the small cubes is 1/64cm^3

c)3/4x1x1=3/4cm^3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
If 6 is a factor of a number, what other numbers must be factors of<br> the number?
zysi [14]

Answer:

2 and 3

Step-by-step explanation:

6 = 2 × 3, so if a number is divisible by 6, it is also divisible by 2 and 3.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Area of rectangular base
    7·1 answer
  • Which two segments have the same length
    6·2 answers
  • What is the perimeter of a parallelogram measuring 5 ft. x 9 ft.?
    10·2 answers
  • When Arjun makes hot cocoa, he adds 20ml of chocolate syrup for every 3 ounces of hot water. Arjun's brother, Eli, adds 45mL of
    15·1 answer
  • 7+5+3+... + (-287) =
    8·2 answers
  • How to find an area of this figure?:<br><br><br><br> thanks!
    11·2 answers
  • A pet shop has 96 pounds of dog food. It packages the food in 48-ounce bags. How many bags will the pet shop need to package all
    9·2 answers
  • A study by Consumer Reports showed that 64% of supermarket shoppers believe supermarket brands to be as good as national name br
    8·1 answer
  • What would be the second step in this problem? (3 + 4) 9 + 3 =
    14·2 answers
  • Solve for r.<br> 12r=36 promble
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!