1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka21 [38]
3 years ago
10

10) Wei received $55.35 in interest on a $1230 in her

Mathematics
1 answer:
8_murik_8 [283]3 years ago
8 0

Answer:

$1944.65

Step-by-step explanation:

You might be interested in
the lines shown below are parallel. if the green line has a slope of -4, what is the slope of the red line
Olenka [21]
-4, parallel lines have the same slope.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation for the pH of a substance is pH = –log[H+], where H+ is the concentration of hydrogen ions. Which equation models t
Elden [556K]
\bf \textit{Logarithm Cancellation Rules}
\\\\
log_a a^x = x\qquad \qquad \boxed{a^{log_a x}=x}\\\\
-------------------------------\\\\
pH=-log(H+)\qquad \stackrel{pH}{7.2}=-log(H+)\implies -7.2=log_{10}(H+)
\\\\\\
10^{-7.2}=10^{log_{10}(H+)}\implies 10^{-7.2}=H+\implies \cfrac{1}{10^{7.2}}=H+
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x in the isosceles triangle shown below.​
dybincka [34]

USING PYTHAGORAS THEORAM,

x²+3²= 5²

x²+9= 25

x²= 25-9 = 16

x= √16

x= 4

OPTION D

6 0
2 years ago
Juan used 2 pieces of rope for a project. If the pieces are 9.832 meters and 2.25 meters. How much rope did Juan use?
Vladimir [108]
(The answer is 12.082.) Juan used 12.082 meters of rope.
6 0
2 years ago
A carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cube
navik [9.2K]
The dimensions of the carton are:

10 x 10 x 10 [inch OR unit cubes - it's the same since cubes' dimensions are 1 x 1 x 1 inch)

I attach the explanation below.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 1. Today’s average computer has___times the processing of an old Pac-Man machine
    7·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • Find the perimeter of a square whose diagonal is 8 feet. Round to the nearest tenth if needed.​
    9·1 answer
  • Simplify log (x2-y2)- log (x-y)=
    13·2 answers
  • Using the given information, give the vertex form equation of each parabola.
    7·1 answer
  • Please help! will mark brainliest
    10·2 answers
  • Factor: y = x^7 + 65x^4 + 64x​
    5·1 answer
  • In triangle ORS the measure of angle ROS is 38 and the measure of angle XYZ is 82. What is the measure of ORS?
    12·1 answer
  • Two friends share 3 fruit bars equally.How much does each friend get?
    7·2 answers
  • Write an Equation given the point (1, -1) and a rate of 2.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!