1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
14

Jerimiah spent $3.96 on 4 lollypops. what is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
ivolga24 [154]3 years ago
8 0

Answer:  0.99 dollars per lollypop

alexandr1967 [171]3 years ago
3 0

Answer:

.92/1 for each lollypop im pretty sure this is right

Step-by-step explanation:3.69 $ ÷ 4

4 lollypops ÷ 4

=

0.9225 $

1 lollypop

=

0.9225 $

lollypop

round to .92

You might be interested in
Jacob performs the work shown to find tan Tangent 165 degrees. Tangent 165 degrees = negative StartRoot StartFraction 1 + cosine
abruzzese [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How did the tempicher change if at first it increased by 5% and then increased by 20 percent
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

Increasing a number by 5% and then by 20% is the same as increasing the original number by 26%.

Step-by-step explanation:

Take a number, x.

Now increase it by 5%.

1.05x

Now increase it by 20%.

1.2 * 1.05x = 1.26x

1.26x = 126% of x = 100% of x + 26% of x

100% of x is the same as x, so it is the same as the original x.

The increase is 26% of the original number.

Increasing a number by 5% and then by 20% is the same as increasing the original number by 26%.

3 0
3 years ago
In downtown Charlotte, building inspectors must regulate the height of buildings. From the top of the BB&T building which is
Morgarella [4.7K]

Answer:

296.89 m

Step-by-step explanation:

assuming that both the buildings are on level ground (i.e their bases are at the same elevation), see attached.

5 0
3 years ago
Can someone PLEASE help me. No one will answer the question completely smh
Vesna [10]

Ok got it. If you have any questions just ask in the chat below :)

8 0
3 years ago
Mathematic equation <br> solve q <br> 11=8(3q-1)
pickupchik [31]
24q-8=11 (use distributive property)
24q= 11+8
24q = 20
q= 20/24
q= 0.8
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED SOME SERIOUS HELP IM BEING TIMED ON THIS TEST
    9·2 answers
  • triangle has vertices at A (1,3), B(4,2), and C (3,8). Which transformation would produce an image with vertices A'(3, -1), B(2,
    8·2 answers
  • For every dollar increase in the price of music CDs sold by a record label, the demand for the CDs drops by 100. However, 4,000
    12·1 answer
  • Find the number of degrees in the third angle which is X of the triangle 42 and 100
    13·1 answer
  • Select the postulate that is illustrated for the real numbers 5+(-5)=0
    11·2 answers
  • Find the surface area of a rectangular prism that is 12 cm long 7 cm wide and 1.6 cm high
    7·1 answer
  • Please help me with this one. I need help right away.
    6·1 answer
  • Evaluate x (5-y) ; use x=6,and y=1​
    8·1 answer
  • How much sugar is needed to make 120 ounces of the shortbread cookie dough ? B. If 30 ounces of butter is used, how much flour w
    5·1 answer
  • Escribe 2 racionales que esten en estos numeros
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!