1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
5

Please help with Geometry homework!!! Will give brainliest and 50 points to whoever answers first!!!

Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
6 0

Answer:

x = 42.5

Step-by-step explanation:

It is said:

If two angles are not corresponding, then they make up 180°. They are more known as supplementary angles.

So the equation is:

a + b = 180°

Substitute

x + 8 + 3 x + 2 = 180°

x + 3x + 8 + 2 = 180°

4x + 10° = 180°

4x = 180° - 10°

4x = 170°

x = 170° ÷ 4

x = 42.5

You might be interested in
What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
borishaifa [10]
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.

\frac{money(y)}{ounce(x)}
Just follow it:
\frac{2.50}{5}  = .5
It cost $.50 for one ounce.

Tell me if this helps!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
—BRAINLIEST—A person and a tree cast a shadow at the same time of day. Round your answer to the nearest hundredth.
stich3 [128]

Answer: 44.9 ft

Explanation: 5.6/8.1=0,6913 65•0,6913=44,94 ft

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lacy opened a savings account and deposited $100. The account earns 6% interest compounded monthly if she wants to use the money
Dafna11 [192]

Answer:

Future Value= $112.72

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Initial deposit (PV)= $100

Number of periods (n)= 2*12= 24 months

Interest rate (i)= 0.06/12= 0.005

<u>To calculate the future value (FV), we need to use the following formula:</u>

FV= PV*(1 + i)^n

FV= 100*(1.005^24)

FV= $112.72

5 0
3 years ago
A bed is 2400 a discount of 25% was given on the
Brrunno [24]

Answer:

800

Step-by-step explanation:

Given: The selling price of bed is 2400.

          Discount offered is 25%

Lets assume the cost of bed be "x"

Discount offered on the cost price of bed= \frac{25}{100} \times x= 0.25x

∴ Discount offered on the cost price of bed= 0.25x

We know the selling price of bed after discount provided.

Finding the cost price of the bed.

⇒ x-0.25x= 2400

⇒ 0.75x= 2400

cross multiplying both side.

∴ x= \frac{2400}{0.75} = 3200

∴ Cost price of the bed is 3200.

We know selling price of the bed is 2400.

Now, finding the saving.

Saving on the price of bed= Cost price- selling price

Saving= 3200-2400= 800

Hence, saving on the purchase of the bed is 800.

7 0
3 years ago
First time doing mensuration, can someone enlighten me on how to find the height of the hemisphere and cone?
Alina [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

volume=1/3\pi  r^2h +2/3\pi r^3[

tex]=1/3\pi *9*4+2/3\pi  *3^3[/tex]

=12\pi +18\pi= 30 \pi volume

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In how many ways can you receive four cards of the same face value and one card from the other 48 available cards?
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 16c+24d​
    12·2 answers
  • Difference between green's theorem and stokes' theorem?
    9·1 answer
  • WRITE 3/10 AS THE PRODUCT OF A WHOLE NUMBER AND A FRACTION. EXPLAIN YOUR ANSWER.
    12·2 answers
  • Consider the random permutations of [1..6]. Let A be the event that the number in the first position of such a random permutatio
    7·1 answer
  • What is the LEADING COEFFICIENT of the polynomial: 6x² + 5x^3 – 1x^4?
    12·1 answer
  • The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $3500 to rent trucks, and it will cost an additi
    9·1 answer
  • Find the mean, median, mode, and range for the set of numbers.
    9·1 answer
  • The ratio of flour to sugar in a recipe is 5:2. If you use 200g of flour, how much sugar will you need?
    6·2 answers
  • 9th Grade Geometry<br><br> Describe and correct the error in finding the length of line segment AB
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!