1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Len [333]
3 years ago
10

Three pens cost $2.70.what is the cost for one?

Mathematics
2 answers:
GalinKa [24]3 years ago
8 0
They are .90 cents each 
Molodets [167]3 years ago
3 0
<span>HELLO 

3 = 2.70

1 = x

2,70 ÷ 3 = 0,9

1 pen = 0,9 dolar</span>
You might be interested in
Nelson got a pack of 12 pencils. he took 3 pencils and put it in is desk at school and 2 pencils to put in is locker at school.
prohojiy [21]

<u>1</u><u> </u><u>1</u><u>\</u><u>2</u><u>. </u><u> </u><u>s</u><u>o</u><u> </u><u>h</u><u>e</u><u> </u><u>h</u><u>a</u><u>d</u><u> </u><u>t</u><u>h</u><u>a</u><u>t</u><u> </u><u>f</u><u>r</u><u>a</u><u>c</u><u>t</u><u>i</u><u>o</u><u>n</u><u> </u><u>a</u><u>s</u><u> </u><u>a</u><u>l</u><u>l</u><u> </u><u>a</u><u>f</u><u>t</u><u>e</u><u>r</u>

8 0
2 years ago
Which expression represents the inverse of y=3x-12?
Dafna11 [192]
It's A.............................
8 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to 2(25)?
nordsb [41]
The two on the bottom
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please no links or I’ll report
vfiekz [6]

Answer. the answer for the problem you asked is A

8 0
2 years ago
The difference between two numbers is 5. six times the larger number is 8 times the smaller number. write a system of equations
Ksenya-84 [330]
X - y = 5....x = 5 + y
6x = 8y

6(5 + y) = 8y
30 + 6y = 8y
30 = 8y - 6y
30 = 2y
15 = y

x - y = 5
x - 15 = 5
x = 15 + 5
x = 20

ur 2 numbers are : 20 and 15
6 0
2 years ago
Other questions:
  • For the equation 4(2x-4)=8x+k, what value of K will create an equation with infinitely many solutions? Please show steps
    5·2 answers
  • So my mind went blank here, however im paying 30 points for doing it step by step, thanks in advance! And it's also two question
    15·2 answers
  • Whats the total cost of an item that sells for $17.00, if the sales tax rate is 7%
    5·2 answers
  • If a trend line has a slope of -4, what is true about the data? Select all that apply.
    6·1 answer
  • If x represents the hypotenuse of this right triangle, which equation can be used to find the value of x?
    15·1 answer
  • a worker has 6.7% of his gross pay deducted for health insurance. How many dollars are deducted from his gross pay of $1000
    8·2 answers
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 8.2 lbs for $6.24.
    8·1 answer
  • I’m not sure with this question help!
    12·2 answers
  • Helppppppppppppppppppp
    8·1 answer
  • I need help with this please
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!