1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
13

Point M is between points N and K. Along the same segment, pointL is between points M and K. If NM = 110 + 4x, ML = x + 103,LK =

70, and NK = x + 243, what is ML?
Mathematics
2 answers:
Veronika [31]3 years ago
8 0

Answer:

ml is 555

Step-by-step explanation:

because ml is 555

Advocard [28]3 years ago
6 0

Answer:

;w

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the solution to the system of equations?
Yuri [45]

Answer:

No solution

Step-by-step explanation:

Note how "2x" shows up in both equations.  This suggests doing a substitution to solve the system.

Focus first on the first equation.  Solving 2x - y = 7 for 2x, we get:

2x = y + 7.

Next, we substitute y + 7 for 2x in the second equation:

y = (y + 7) + 3.

Simplifying this produces:

0 = 10

This is not true and can never be true.  Thus, this system has no solution.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Measurement: Customary Units", then answer each of the following questions. Round answers to the nearest hundredth, if necessary
Neporo4naja [7]

Solution

For this case we have the following amount: 35 pints

We want to convert this into quarts so we can do this:

35Pts\cdot\frac{1quart}{2Pts}=17.5\text{quarts}

Then the answer rounded to the nearest hundredth is:

17.50 quarts

3 0
1 year ago
I need help please asap i will make branlist
Papessa [141]
Hello!
The formula for solving the the lateral area of a cylinder is A = 2 (pi) r h 
When you plug in the numbers you get 904 yd^2
5 0
3 years ago
Which equation describes the line parallel
kifflom [539]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

the both have the same gradient if 5/3, therefore they are parallel.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan buys a box of 11 oranges for $15.57. Find the unit rate for ONE
harkovskaia [24]

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

So to find a unit rate just divide

15.57/11= 1.42 (rounded)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you do this?????????
    11·1 answer
  • You and your friend play a game. You answer 80% of the questions correctly and your friend answers 0.60 of the questions correct
    12·1 answer
  • Solve the following system of equations:
    8·2 answers
  • Reiko takes 2 coins at random from the 3 quarters, 5 dimes, and 2 nickels in her pocket. three coins are tossed. what is the pro
    14·1 answer
  • The system of equations has how many solutions? ​
    11·1 answer
  • Write the percent of the figure that is shaded.<br><br> PLEASE HELP ILL GIVE EXTRA POINTS!!!
    5·2 answers
  • Three friends got the prize money worth 36,000. The first friend would get three times the amount of the third friends portion.
    15·1 answer
  • Part A If their food and beverages cost $25.30 and there is an 8% meals tax, how much is the bill? (Find the 8% tax then add it
    5·1 answer
  • P=21+2w; if p=18 when l=5, find w
    7·2 answers
  • Tanisha gets estimates from two auto shops for
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!