1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
13

A pharmacy claims the average medication cost $32 but it could differ as much as $8. Write and solve an absolute value inequalit

y to determine the range of medication costs at this pharmacy.
Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
6 0

So,

We can tell that the most expensive medication costs $40 and the cheapest costs $24.  Thus, only options A and C are left. To see which inequality is true, test a value, such as $30, in the equation in option C.

|30 - 32| ≤ 8

|-2| ≤ 8

2 ≤ 8

            Hope this helps! :)

You might be interested in
Find the slope from points (9,-13), (7,-11)? <br> That’s what my question is
k0ka [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

The entered points belong to an increasing, linear function.

Equation: y = 1x + 4.

4 0
3 years ago
Round this number to the nearest thousand,hundred thousand and million 8500976
sergey [27]
5 and 0 and 8
5thousand 0 hundred 8millionnn


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher from Anderson Middle School printed K name tags in preparation for the science fair. Half of the name tags were given
Burka [1]

Answer:

Tags not given out=(k/5)-40

Step-by-step explanation:

k is tag

Tags k given to student are half = k/2

Tags given to parents are= 100

Total tags given to students and parents are=(k/2)+100

So remaining tags are=k-(k/2+100)

                                    =(k-200)/2

tags given to judges and teacher are 3/5 of remaining tags =(3/5)*((k-200)/2)

So tags not given out are =(2/5)*((k-200)/2)

                                           =(k/5)-40 Answer

8 0
3 years ago
Determine the unit price deli ham if 2.24 pounds cost 11.25
Mashcka [7]

$11.25/2.24 lb = $5.02/lb

7 0
3 years ago
The expression 5x is equivalent to the expression x5.<br> O A. True<br> B. False
aksik [14]

Step-by-step explanation:

True because.

5× means 5 times x = 5*×

×5 means × times 5 = ×*5

it is the same

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The lines s and t intersect at point R.<br><br> What is the value of y?<br><br> y = ____
    5·1 answer
  • Given circle O, angle A has a measure of 36° and the radius is 10 cm, find the area of sector BOC.
    14·1 answer
  • Which postulate can be used to prove that the triangles are congruent?
    11·1 answer
  • Please help me as fast as you can PLEASE
    7·1 answer
  • Is what digit of repeating pattern does 0.164 or 9/55 have
    14·1 answer
  • Identify the word form of this number: 316,758
    8·2 answers
  • For an integer n ≥ 0, show that (n/2) - (-n/2) = n.<br><br> Use greatest integer function
    14·1 answer
  • The sales tax rate is 8% how much money is 8% of $14
    12·1 answer
  • Line L pases through Sand R. Determine the slope of L.
    9·1 answer
  • Find the area of a regular
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!