1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marina86 [1]
3 years ago
5

Help I will mark you the brainiest!!

Mathematics
2 answers:
iVinArrow [24]3 years ago
7 0
The next term in the sequence is double the previous term . so it would be the 3rd option (48,96,192)
rodikova [14]3 years ago
3 0
Your answer is 3,6,12,24,48,96,192
You might be interested in
Find the quotient 17)------ 3145
madreJ [45]

185 * 17 = 3145 so that means 3145 / 17 = 185

5 0
3 years ago
5.) -6x – 29 = 5x – 7
Umnica [9.8K]

Answer: x= -2

Step-by-step explanation: first step is to add 7 to both sides. You’re left with -6x-22=5x. After this you’re going to add 6 to both sides. You get -22=11x. Now you divide both sides by 11 to get X by itself. You’re left with -2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
enkeli has a bottle that holds 2.4 liters of juice. he divides it evenly into 6 cups. how many milliliters of juice does each of
liberstina [14]

Answer:400

Step-by-step explanation: multiply the volume value of 2.4 liters by 1000 then divide by 6

2.4*1000/6

3 0
3 years ago
A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?
Law Incorporation [45]

Answer:

$2.29

Step-by-step explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
djverab [1.8K]
The one on the right is 22.
132  \div 6
which gives u a price of 22 per gallon
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate P(5, 3). 15 20 60
    6·1 answer
  • What equation represents the line passing through the points (3,2) and (-9,6)
    15·1 answer
  • Which statements represent the equation 24 = 3 * 8​
    6·1 answer
  • please help i rly need it my math teacher gave me over 30 assignments and a project that are all due tomorrow today and i want t
    9·1 answer
  • Eeek!! I don’t get this!
    11·2 answers
  • 1) Is (3,0) in the same location as (0,3) if you were to graph them? Why or why not
    14·1 answer
  • I need it rn this assignment is due midnight and its 8:36pm rn so please someone!​
    10·2 answers
  • I need help solving this thing.
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST! PLEASE HELP!
    9·1 answer
  • What does 9a squared + 2b squared if a=4 and b=7?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!