1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
15

A store sells candles. Each candle costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each candle by $1.75. Ke

isha sends 29.20 on 5 candles at the sale price.
Mathematics
2 answers:
avanturin [10]3 years ago
8 0

Answer:

  • $5.84 per candle at sale price
  • $7.59 per candle not on sale

Step-by-step explanation:

Divide to find the sale price of each candle.

29.20 / 5 = $5.84 per candle

Add to find the regular price of candles before the sale was applied.

5.84 + 1.75 = $7.59 per candle not on sale

Best of Luck!

umka2103 [35]3 years ago
3 0

Answer:

pretty sure its 4.69

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Let me know if you can see the expression if not I will just type it.​
faltersainse [42]

Answer:

-15x+24

Step-by-step explanation:

You can write that as:

(-6x+36)-(12x-3x+12)\\-6x+36-12x+3x-12\\-15x+24

8 0
3 years ago
I need to know what is the chance the driver still got in an accident
Yakvenalex [24]

Answer:

answer is 35

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A shop sells sweets where every 3 sweet wrappers can be exchanged for one more sweet. Kelvin has enough money to buy only 19 swe
drek231 [11]

Answer:

Kelvin can get 6 free sweets

6 0
1 year ago
A dress that is normally costs 69.50 is on sale for 45% off. What is the sale price of the dress
vekshin1
$69.5 minus 45% is $38.23
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car travelled 72 km in 3/4 h. If the car is travelling at a constant rate how far will the car travel in one hour?
Anvisha [2.4K]

Answer:

96 km

Step-by-step explanation:

72/3 is 24. When yo add 24 to 72 you get 96km.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A necklace is being made with beads that are 1.25 centimeters in diameter each. The necklace is 30 centimeters long. How many be
    11·1 answer
  • Find three consecutive integers that have an average of 53
    10·1 answer
  • A video game rental store charges a $10 membership fee and $3 per game rental. Write an inequality to show the maximum number of
    10·1 answer
  • The answer to a problem or an equation is what word
    13·1 answer
  • What is the supplement of a 107 angle?
    6·2 answers
  • Seventh Grade Students
    9·1 answer
  • Please answer me this question ​
    7·1 answer
  • A rectangular billboard is 30 feet by 18 feet. If a gallon of paint covers 250 square feet, how many gallons should be purchased
    12·1 answer
  • Help me please im stuck here
    10·1 answer
  • This is 8th grade math on khan academy, correct answers only ty- 7 points<br> have a gud day folks
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!