A store sells candles. Each candle costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each candle by $1.75. Ke
isha sends 29.20 on 5 candles at the sale price.
2 answers:
Answer:
- $5.84 per candle at sale price
- $7.59 per candle not on sale
Step-by-step explanation:
Divide to find the sale price of each candle.
29.20 / 5 = $5.84 per candle
Add to find the regular price of candles before the sale was applied.
5.84 + 1.75 = $7.59 per candle not on sale
Best of Luck!
Answer:
pretty sure its 4.69
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
-15x+24
Step-by-step explanation:
You can write that as:

Answer:
answer is 35
Step-by-step explanation:
Answer:
Kelvin can get 6 free sweets
$69.5 minus 45% is $38.23
Answer:
96 km
Step-by-step explanation:
72/3 is 24. When yo add 24 to 72 you get 96km.