$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Answer:
<h2>
He is going to pay 40*900= $36000 for the reservation</h2>
Step-by-step explanation:
Step one:
We are told that they need at least 50 total rooms.
Joe has paid for 16 rooms since Joe can only reserve rooms in block, and a block has 8 rooms, then Joe has paid for 2 blocks.
There is a deficit of 50-16= 34rooms
Required
The Number of blocks Joe need to reserve in addition is 34/8
=4.25
The blocks can not be in decimal, so we need to approximate, which is 5 blocks
Therefore Joe is going to reserve 5*8= 40 rooms
<u>He is going to pay 40*900= $36000 for the reservation</u>
Answer:
can you write that a lil better
Answer:
exact form: 9988/23
decimal form: 434.26
mixed number form: 434 6/23
Step-by-step explanation: