1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
8

-6x+5y=16x+4y=-10solve the system below by elimation​

Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
4 0

Answer:

Y=0.2

X=0.9

Step-by-step explanation:

-6x+5y=1

 +6x -> 5y=1 -> y=0.2

6x+4y=-10

 +6x -> 12x+4y=-10

12x+4*0.2=-10

 12x+0.8=-10

 -0.8

 12x=-10.8

 x=0.9

You might be interested in
Mark as brainlest! Write an equation for each problem. Then solve. If necessary, round your answers to the nearest hundredth.
MatroZZZ [7]

Answer:

a.$138

b.$197

Step-by-step explanation:

(/=division)

a.415/30=138

b.138/7=197

Hope I helped :D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
15℅ of 6th grade teachers give homework over the holiday break. If 12 teachers give homework, how many total 6th grade teachers
hoa [83]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Its a trick question, 15% of 6th grade teachers give HW, but there are 12 teachers. its not gonna be 15% of 12, because you would also get a fraction of a teacher.

4 0
3 years ago
What is the ratio of melvins weight to the total weight of the two boys
Flauer [41]
Ratio of volume is a cubed: b cubed
8 0
3 years ago
List the first three multiples for 8
LekaFEV [45]

Answer:

8,16,24,32

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
!!50 POINTS!! Better Buy?
olchik [2.2K]

Answer:

The best buy item is the Frito-Lay mi Variety Pack. Going for only 0.35 per item.

Step-by-step explanation:

All I did was the equations and then I compared the answer, the lowest answer is the best buy since it is the lowest price found.

Frito-Lay:

9.88/28 = 0.35

Unit rate is 35 cents

Pringles:

6.48/18 = 0.36

Unit rate is 36 cents
Pack of 18:

11.21/18 = 0.6

Unit rate is 60 cents

Pack of 24:

15.85/24 = 0.66

Unit rate is 66 cents

GC:

14.75/30 = 0.49

Unit rate is 49 cents

Sweet Treats:

10.75/25 = 0.43

Unit rate is 43 cents

Comparing all of this data, it can easily be seen that the Frito-Lay mi Variety Pack is the best deal you can find out of these 6 deals.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the following equation.
    13·1 answer
  • Describe a real world situauationthat could be modled by dividing two rational numbers
    9·1 answer
  • Find the discount if a $69.99 item is on sale for $39.99.
    7·1 answer
  • Help please! I don't understand what to do.
    15·2 answers
  • I need help, please :0
    8·1 answer
  • A fox, a coyote, and a wolf weigh a total of 120 pounds. The ratio of the weight of the fox to the weight of the coyote is 3:8.
    14·1 answer
  • Write the following using algebraic notation, using the letter x for any
    13·1 answer
  • Có ba con vịt và ba con gà đi trên thuyền, hỏi trên thuyền có mấy con vật?
    12·2 answers
  • Answer the questions for BRAINLIEST (EASY)<br><br> A.<br> B.<br> C.
    9·2 answers
  • How many pairs of two digit natural numbers have a difference equal to 50
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!